Antisosyal ve Asosyal Arasındaki Fark

Gündelik hayatta birçok sözcük doğru anlamının dışında, yanlış kullanıldığı bilinmeden kullanılıyor. Antisosyal de bunlardan birisi… Çoğu zaman insanlar asosyallikle antisosyal olmayı birbirine karıştırıyor. Aslında bu iki kavram kulağa gelen benzerlikleri dışında çok da bir benzerlik taşımıyorlar. Belki aradaki farkı biliyorsunuz belki okuyunca öğreneceksiniz ama okuduktan sonra bir daha “Bugün canım insan arasına karışmak istemiyor, evde oturup antisosyal olacağım.” gibi cümleler kurmayacaksınız.

Öncelikle antisosyal davranışların kişinin kendisine ve bir başkasına zarar veren davranışlar olabileceğinin altını çizelim. Antisosyal kişiler yaşadıkları toplum içinde doğru ve yanlış davranışlarının ayrımını yapamazlar. Tipik antisosyal davranışlar: gereksiz alınan riskler, tehlikeli davranışlar(kişinin kendisine ve/veya bir başkasına), kurallara sürekli karşı çıkma, düşmanlık, pişmanlık duymama, tahrik edici davranışlar, dürtüsel davranışlar, olumsuz sonuçlardan ders çıkarma yeteneğinde eksiklik olarak sıralanabilir.

Öte yandan asosyallik kişinin sosyal ortamlara girme konusunda isteksiz olma durumunu ifade eder. Tabi ki kimse bir geceyi evde geçirmek istedi diye asosyal olmaz, onu da belirtelim. Asosyallik özgüven eksikliğinin, ilişkileri yük olarak görmenin işareti olabilir. Belki de kişinin yalnız yapılan aktivitelere karşı aşırı bir ilgisi vardır.

En temelde asosyalliğin kesinlikle antisosyallik gibi başkalarına zarar veren bir yönü yoktur. Hatta kişinin kendisini rahatsız etmiyorsa, asosyallik kişinin kendisine da zarar vermez.

Her ne kadar aynı harflerden oluşmuş olurlarsa olsunlar bu iki sözcük arasında büyük farklar vardır.

Bu yazı 2198 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Online Psikolojik Testler
psikolojik testler
Bu siteye,Klinik Psikolog, Psikolojik Testler, Depresyon Testi, Takıntı Testi, Aşk Testi, Kıskançlık Testi, Ankara Psikolog Tavsiye, Psikolog Ankara Adresleri, Pedagog, Çocuk Psikoloğu, Aile Danışmanı, Evlilik danışmanı, Cinsel Terapi, Depresyon, Panik Atak, Fobiler, Yaşam Koçu, Takıntılar, Psikolojik Testler anahtar kelimeleri ile ulaşıldı. Ankara Psikolog