Aşırı Narsisistik İnsanların Televizyonlarda İzlemeye Bayıldığı 4 Tip Program

psychopathYeni yapılan bir araştırma aşırı narsisistik insanların ne tür televizyon programlarını izlediklerini gösteriyor. Haberleri ve haber programlarını daha fazla takip eden insanların narsisizmi ölçen testlerde daha düşük puan aldıkları görülüyor.

Diğer yandan araştırma, “realityshow” denilen sıradan veya medyatik insanların hayatlarını ve öykülerini konu alan programlarını izleyenlerin daha narsisistik özellikler taşıdıklarını ve kibirli olduklarını gösteriyor.

Bu gösteriler aynı zamanda insanların narsisiszmine de katkıda bulunuyor.

Çalışmanın yürütücülerinden TedDickinson:

“Narsisistik eğilimleri olan insanlar medyada da kendilerine benzeyen karakterleri izlemeyi seviyorlar. Üstelik daha normalleşmiş davranışları olan kişiler de bu tür programları izleyerek daha narsisistik davranışlar sergiliyorlar.”

Çalışmaya kişilik özellikleri ve televizyon izleme alışkanlıkları değerlendirilen 565 erkek ve kadın kişi katıldı.

Narsisist kişilerin realityshow’lar dışında en çok ilgilendikleri programların ise şunlar olduğu bulunuyor:

-Spor programları

-Siyasi tartışma programları

-Polisiye film/diziler

Diğer yandan haberleri izlemek ise düşük seviyedeki narsisizm ile bağlantılı bulunuyor. Araştırmacılara göre bunun bir nedeni, haberleri izleyen insanların daha fazla toplumla ve toplumsal sorunlarla ilgilenip daha az bireysel davranıyor olması olabilir.

Bu yazı 2334 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Online Psikolojik Testler
psikolojik testler
Bu siteye,Klinik Psikolog, Psikolojik Testler, Depresyon Testi, Takıntı Testi, Aşk Testi, Kıskançlık Testi, Ankara Psikolog Tavsiye, Psikolog Ankara Adresleri, Pedagog, Çocuk Psikoloğu, Aile Danışmanı, Evlilik danışmanı, Cinsel Terapi, Depresyon, Panik Atak, Fobiler, Yaşam Koçu, Takıntılar, Psikolojik Testler anahtar kelimeleri ile ulaşıldı. Ankara Psikolog