Bebekler İçin Etkili 4 Uyku Tekniği

Yeni bebeği olan çiftler için uykusuz geceler özellikle doğumun hemen sonrasında çok sıkıntılı olabilir. Sık sık akıllarından bu bebek neden her gece ağlıyor, ne istiyor diye düşünmeden edemezler.

Aşağıdaki yöntemler bebeğinizin her gece rahat uyumasına yardımcı olarak sizin daha rahat geceler geçirmenizi sağlayacak.

Kundaklamak: Oldukça eski bir yöntem olan bu teknikle bebeğinizi sıkıca sarmalayarak kol hareketini kısıtlarsınız. Bir deneyde 6-16 haftalık bebeklerin kundaklanıp sırt üstü yatırıldıklarında geceleri çok daha az uyandıkları görülmüştür. Burada dikkat etmeniz gereken şey bebeğinizi çok sıkı bir biçimde sarmalamamak ve onu yüz üstü yatırmamak.

Masaj: Birçok farklı kültürde yeni doğan bebekler için masaj yapılır. Bebek masajlarını araştıran bir çalışma 14 günlük masajın, bebeklerin uyku düzenini daha kesintisiz yaptığı görülmüştür. Bebeğinize masaj yapmak onun kaslarının gevşemesini ve rahat bir şekilde uyumasını sağlayacaktır.

Bebeği sallamak: Kollarınızda bebeği sallamak onun çok fazla uyarılmasına sebep olabilir. Bunun yerine dizlerinizde düzenli bir şekilde salladığınızda onun daha rahat uyumasını sağlayacaksınız. Bunu yaparken rahat bir yerde oturduğunuza dikkat edin.

Emzirmek: Yeni doğan bebekler gündüz ile gecenin farkını bilmezler ve küçük mideleri hemen acıkabilir. Bu yüzden emzirirken de bebeklerinizi uyutmak iyi bir tekniktir.

Yeni doğmuş bir bebek günde 16 saat uyuyabilir. Yetişkinlerden farklı olarak bebeklerin uyku evreleri daha değişiktir. Bebeğiniz büyüdükçe onun uyku süresi kısalacak ve uyanık kaldığı süre uzayacaktır.

Her ne kadar ilk başları sizin için zorlu geçse de bebeğinizin anne karnında uyumaya çok alıştığını unutmamanız gerekiyor. İlk haftaların yorgunluğunu ileride eğlenerek geçireceğinizi unutmayın.

Bu yazı 1055 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Online Psikolojik Testler
psikolojik testler
Bu siteye,Klinik Psikolog, Psikolojik Testler, Depresyon Testi, Takıntı Testi, Aşk Testi, Kıskançlık Testi, Ankara Psikolog Tavsiye, Psikolog Ankara Adresleri, Pedagog, Çocuk Psikoloğu, Aile Danışmanı, Evlilik danışmanı, Cinsel Terapi, Depresyon, Panik Atak, Fobiler, Yaşam Koçu, Takıntılar, Psikolojik Testler anahtar kelimeleri ile ulaşıldı. Ankara Psikolog