Cinsiyet Eşitliğinin Olduğu Nadir Toplumlardan Fotoğraflar

Batı kültürü genellikle ataerkil toplumlara bir alternatif oluştursa da Fransız fotoğrafçı Pierre de Vallombreuse yaptığı Güneydoğu Asya yolculuğunda kadınların erkekler kadar, hatta bazen çok daha fazla değer gördüğü toplulukları araştırmış.

Bu özgün toplulukların kültürlerini ve geleneklerini fotoğraflarıyla anlatan de Vallombreuse, bu sayede teknoloji ve küreselleşmeyle tanışmamış ve modern dünyadan izole olmuş bu toplumları insanlara göstermek istemiş.

Souveraines (Egemenler/Hükümdarlar) ismini verdiği bir sergi açan fotoğrafçı, kadınların yönetimde ve din işlerinde daha baskın olduğu 4 toplumu mercek altına almış. Bunlar “Khasi” ismindeki kuzeydoğu Hindistan’da bulunan anaerkil bir toplum, Palawan ismindeki hiyerarşik bir düzenin olmadığı Filipinlerde’ki bir toplum, Çin’deki Mosuo isimli bir toplum ve Badjapo isimli, ev yerine teknelerde yaşayan ve çok iyi dalış yapabilen insanların olduğu bir toplum.

Fotoğrafçı bu toplumlarda kadın ve erkek arasında akışkanlığa, basitliğe ve normalliğe dayanan bir ilişkinin olduğunu söylüyor.

“Eşitlik, cinsiyetler arasında karşılıklı saygı ve hepsi için özgürlük… Kadınların daha fazla baskın olduğu toplumlarda bu değerlerin çok daha iyi yaşatıldığına şahit oluyoruz.” diyor de Vallombreuse.

1 2 3 4 5 6 7e

Bu yazı 1068 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Online Psikolojik Testler
psikolojik testler
Bu siteye,Klinik Psikolog, Psikolojik Testler, Depresyon Testi, Takıntı Testi, Aşk Testi, Kıskançlık Testi, Ankara Psikolog Tavsiye, Psikolog Ankara Adresleri, Pedagog, Çocuk Psikoloğu, Aile Danışmanı, Evlilik danışmanı, Cinsel Terapi, Depresyon, Panik Atak, Fobiler, Yaşam Koçu, Takıntılar, Psikolojik Testler anahtar kelimeleri ile ulaşıldı. Ankara Psikolog