Çocuğunuzun Özel Hissetmesini Sağlayın

Çocuk yetiştirmek kolay bir iş değildir, birçok açıdan özen gösterilmesi ve emek verilmesi gerekir. Çocuğunuzun yalnızca fiziksel ihtiyaçlarını karşılayarak onu iyi bir şekilde yetiştiremezsiniz. Duygusal ihtiyaçlar da en az fiziksel ihtiyaçlar kadar önemlidir. Çocuk sevildiğini ve özel olduğunu hissederse kendine olan saygısı daha kolay gelişir ve öz saygı sağlıklı bir birey olmanın önemli bir etkenidir.

cocuklarda özgüven

Çocuğunuzun özel hissetmesini sağlamak için bu basit önerileri yerine getirebilirsiniz.

  1. Çocuğunuzla göz teması kurun

Başka bir işle meşgulken çocuğunuzun anlattıklarını dinleyebilirsiniz ancak ona geri planda olduğu mesajını vermiş olursunuz. Çocuğunuzla konuşurken, vakit geçirirken yani onunla iletişim halindeyken onu aktif olarak dinlemelisiniz. Aktif dinleme; göz teması kurmayı, sorular sormayı ve dikkatinizi tamamen ona vermenizi gerektirir.

  1. Her gün birlikte zaman geçirin, kesintisiz olarak

Kesintisiz zaman geçirmekten kastımız birlikte saatler geçirmeniz değil, 10 dakika da olsa çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmeniz. Çocuğunuza ayırdığınız vaktin telefon konuşmalarıyla veya başka işlerle bölünmediğinden emin olun.

  1. Önemseyen sorular sorun

Çocuğunuza her gün sadece “Okul nasıldı?” diye sorarsanız o da size her gün “İyiydi.” diye cevap verebilir. Bu konuşmada ne soru ne de cevap tatmin edicidir. Çocuğunuza gerçekten hayatıyla ilgili olduğunuzu gösteren daha ayrıntılı sorular sormalısınız.

  1. Sevecen olun

Çocuğunuza olan sevginizi mutlaka gösterin çünkü siz söylemez ve göstermezseniz kolaylıkla aksini düşünebilir. Ona önemli olduğunu ve sevildiğini hissettirmek için onu öpün, yatağa gitmeden önce sarılın, tatlı sözler söyleyin… Çocuklara sevgi göstermek dünyanın en kolay şeyidir.

  1. Onun sevdiği şeyleri sevin

Çocuğunuzun tutkuyla bağlı olduğu bir şeyler mutlaka olacaktır, sizin aynı şeylere ilgi gösterdiğinizi görmek çocuğunuza değerli ve önemli olduğunu hissettirmenin en iyi yollarındandır.

 

Bu yazı 2545 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Online Psikolojik Testler
psikolojik testler
Bu siteye,Klinik Psikolog, Psikolojik Testler, Depresyon Testi, Takıntı Testi, Aşk Testi, Kıskançlık Testi, Ankara Psikolog Tavsiye, Psikolog Ankara Adresleri, Pedagog, Çocuk Psikoloğu, Aile Danışmanı, Evlilik danışmanı, Cinsel Terapi, Depresyon, Panik Atak, Fobiler, Yaşam Koçu, Takıntılar, Psikolojik Testler anahtar kelimeleri ile ulaşıldı. Ankara Psikolog