Çocuklar (ve Yetişkinler) Neden Dışarıda Oynamalı?

Tüm vakitlerini kapalı mekanlarda geçiren çocukların doğayı, doğal güzellikleri takdir etmesini nasıl bekleyebiliriz?

Yakın zamanda yapılan çalışma sonuçlarına göre vakitlerini açık havada geçiren çocuklar diğerlerine göre hayatta daha amaçlı ve potansiyellerini gerçekleştirmeye yönelik çalışıyorlar. Din, Doğa ve Kültür Çalışmaları Dergisinde(Journal of the Study of Religion, Nature and Culture ) yayımlanan bir çalışmaya göre haftada 5-10 saatlerini açık havada oynayarak geçiren çocukların doğayla daha kuvvetli bir manevi bağları oluyor.

Araştırmanın yazarlarından Gretel Van Wieren’in dediğine göre:

“Doğadaki değerler insanların gelişimi ve iyiliği için çok önemlidir. Ancak biz de bulduğumuz sonuçlar karşısında şaşırdık. Çalışmaya başlamadan önce çocukların doğayla derin bir bağı olduğu düşüncesi bir mitten mi ibaret merak ediyorduk. Şimdi sonuçlara bakınca bunun bir mit değil çoğu açıdan doğrulanan bir gerçek olduğunu gördük.”

Çalışmadaki çocukların davranışları gözlemlenmiş, tuttukları günlükler incelenmiş ve çocuklarla görüşmeler yapılmıştır. Bunların ışığında elde edilen sonuçlara göre dışarda vakit geçiren çocukların kendilerini dünyaya daha ait hissettikleri belirlenmiştir.

Aynı zamanda dışarda vakit geçirmek çocukların doğal güzelliklere daha çok değer vermesini sağıyor. Doğadaki görsel şölen çocukların yaratıcılıklarının gelişmesine, meraklı araştıran bireyler olmalarına yardımcı oluyor.

Araştırmaya katılan çocukların ebeveynleriyle yapılan görüşmelerde ailelerin de çocuklarına eşlik ettikleri ve yaşamlarında pozitif etkiler tecrübe ettikleri görülmüştür.

 

Kaynak: http://www.spring.org.uk/2014/06/the-psychology-of-why-kids-and-adults-should-play-outside.php

Bu yazı 1083 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Online Psikolojik Testler
psikolojik testler
Bu siteye,Klinik Psikolog, Psikolojik Testler, Depresyon Testi, Takıntı Testi, Aşk Testi, Kıskançlık Testi, Ankara Psikolog Tavsiye, Psikolog Ankara Adresleri, Pedagog, Çocuk Psikoloğu, Aile Danışmanı, Evlilik danışmanı, Cinsel Terapi, Depresyon, Panik Atak, Fobiler, Yaşam Koçu, Takıntılar, Psikolojik Testler anahtar kelimeleri ile ulaşıldı. Ankara Psikolog