Dini Takıntılar

Dini Takıntılar

Dini Takıntılar

Dini takıntılar, insanları en fazla rahatsız eden takıntılardır. Çünkü işin içinde kişinin inancının karşısında durma, inandığına ihanet etme vardır. Bu da kişilere hem psikolojik hem de manevi yönden büyük bir ızdırap yaşatır. Özellikle de bazı ilerlemiş vakalarda dini takıntılı kişiler Allah’a ve kutsal değerlere küfretmeye başlarlar. Bu nedenle de ruhen, bedenen acı duyarlar. Günde defalarca kez tövbe ederleri, pişmanlıkları büyüktür ancak kendilerini durduramazlar ve sürekli kendilerini suçlarlar. Oysa bu onların elinde olan bir durum değildir. Üstelik uzmanlar bu takıntıya sahip olan kişilerin çok inançlı, dinsel konulara ve Allah’a son derece bağlı olan kişiler olduğunun da altını çizmektedir.

Dini takıntılı insanlar istem dışı Allah’a ya da dini değerlere küfür etme, hakaret etme düşüncesindedir. Daha çok bu düşünceler kişiler ibadet ettikleri sırada ortaya çıkar. Namaz kılarken, abdest alırken vs. namaz kılarken akıllarına cinsel içerikli görüntüler gelir, dua ederken Allah’a isyan etme, küfür ve hakaret etme düşüncesi gelir, abdest alırken başka kötü şeyler düşünürler. Ve bundan dolayı da defalarca kez içlerinden dua ederler, defalarca kez abdestleri bozuldu diye abdest alıp dururlar. Son derece sıkıntı veren bir durumdur.

Takıntıların mistik boyutta görüldüğü bu dini takıntılar, kişinin kendisini evliya, mehdi ya da tanrı olarak görmesine de neden olabilir. Takıntısı olan kişi, Allah’ın en kutsal ve yüce olduğunu bilir. Ama ne zaman Allah’ın adını duysa, istemsiz şekilde içinden ona küfretmek, hakaret etmek gelir. Kişi bunu bilerek ya da isteyerek yapmamaktadır. Bundan son derece rahatsız olur. Bu düşünceleri zihninden kovmak için büyük çaba harcar. Ama her çabasında düşünceler kuvvetlenir ve tekrarlanır.

Bazı örnek durumlar:

Kişinin kabeyi görünce içinde zina yapıldığını düşünmesi, Allah kelimesini duyduğunda hakaret ve isyan etme düşüncesi, namaz kılarken cinsel içerikli görüntüleri düşünmesi, peygamberi anarken hoş tasvirler kullanması gibi.

Bu durum karşısında dini takıntılı kişiler, kendilerini bir günahkâr, sapkın, dinden sapan olarak ilan eder ve bunalıma girer. Kendinden bile korkar. Cehennemde yanacağını düşünür. Kişi bu düşüncelerini haklı görmediği ve kabul etmediği için böyle bir durum dinen de yoktur.

Bu yazı 3097 kere okundu.
  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. Pelin dedi ki:

    Hocam dini takintilardan nasil kurtulunur yazilarizdaki herşeyi yaşıyorum korkuyorum Allah affeylesin.Ölüm korkusu ve sevdiklerime bise olacak korkusu içten gelen beddualar hasa kufur ve ağza alamam çok kötü şeyler 🙁

  2. Lale dedi ki:

    Yaşadıklarınızın bir psikolojik problem olduğunu düşünün.kendinizi psikoloji rahatsızlığı olan biri kimi görün o zaman anlayacaksınız ki,aklınızdakı şeyleri ciddiye almaya gerek yok.15 senedir dini takıntıdan eziyet çekoyorum ve deye bilirim ki,hayatımds bor çok alanı etkilemiş.çok isyanlar etmişim bazan imtihar bile aklıma gelmiş.şimdi bu sene anladım ki,her keste vesvese olur ama benimki artık vesvese diğil bir sorundur(vesveselikten geçmiş yani).bilinki,Rabbimiz aklınızdakı o küfürlerden uzaktır ve ne küfrü etseniz de Rabbimize bir şey olmaz o küfürlerden.ne de ki,gunah olmaz.Tanrıyla olan ilişkiler normal olması gerek.Tanrı biliuor ki,siz o küfürleri içden demiyorsunuz

Bir yorum bırak

Online Psikolojik Testler
psikolojik testler
Bu siteye,Klinik Psikolog, Psikolojik Testler, Depresyon Testi, Takıntı Testi, Aşk Testi, Kıskançlık Testi, Ankara Psikolog Tavsiye, Psikolog Ankara Adresleri, Pedagog, Çocuk Psikoloğu, Aile Danışmanı, Evlilik danışmanı, Cinsel Terapi, Depresyon, Panik Atak, Fobiler, Yaşam Koçu, Takıntılar, Psikolojik Testler anahtar kelimeleri ile ulaşıldı. Ankara Psikolog