Ergenlik Döneminde Fiziksel Özellikler

Ergenlik yıllarının başlangıcındaki hızlı değişikliklerin meydana geldiği döneme erinlik (puberte) dönemi ismi verilmektedir. Ergenlik döneminde hızlı beden gelişimi ve hormonların faaliyeti ile fiziki olgunluk aşamasına ulaşılır.

İç salgı bezlerinin başlattığı bu hızlı gelişim döneminde boy ve kilo artışı ile birlikte cinsel organlar gelişir ve ergenler ikincil cinsiyet özelliklerini (kızlarda göğüslerin gelişmesi, erkeklerde sakal, her iki cinsiyette de pubik tüylerin çıkması) kazanırlar. Bu dönemde kızlar ilk adetlerini görürken, erkeklerde ilk ejakulasyonu yaşarlar. Ergenliğin başlangıç yaşı ve gelişme hızı bireyden bireye göre değişiklik gösterir. Bazı kızlar 10 yaşında ilk adetlerini görürken bazıları 17 gibi geç bir yaşta da ilk adetlerini görebilir. Bir erkek çocuğun ilk ejakulasyonu büyüme atağının başlamasından yaklaşık iki yıl sonra gerçekleşir. Erkekler ortalama olarak büyüme atağı ve olgunlaşma dönemlerini kızlardan iki yıl sonra yaşarlar.

Bu yazı 2444 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. hiç işime yaramadıııı ama çoq iyi bilgi war tsk…

Bir yorum bırak

Online Psikolojik Testler
psikolojik testler
Bu siteye,Klinik Psikolog, Psikolojik Testler, Depresyon Testi, Takıntı Testi, Aşk Testi, Kıskançlık Testi, Ankara Psikolog Tavsiye, Psikolog Ankara Adresleri, Pedagog, Çocuk Psikoloğu, Aile Danışmanı, Evlilik danışmanı, Cinsel Terapi, Depresyon, Panik Atak, Fobiler, Yaşam Koçu, Takıntılar, Psikolojik Testler anahtar kelimeleri ile ulaşıldı. Ankara Psikolog