Lobotomi Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?

Lobotomi, beyin ve sinir cerrahisinin radikal biçimlerinden birisidir ve şizofreni, epilepsi, bipolar gibi çeşitli ruhsal rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmıştır. Halk dilinde bazen herhangi bir beyin cerrahisi için bu terim kullanılabilmektedir.

Lobotominin Tarihi

Lobotomide beyindeki sinir yollarının bir kısmı, beynin diğer bölgelerindeki kısımlarından ayrılır. Genelde prefrontal kortekste gerçekleştirilen bu işlem kimi zaman beynin diğer bölgelerinde de gerçekleştirilebilir. Yaklaşık olarak en az 100 yıldan beri var olan lobotominin ilk uygulamaları oldukça vahşiceydi. Örneğin, bir doktor hastanın sinir yollarını kesebilmek için gözünden girerek bu işlemi gerçekleştirirdi. Bu gibi vahşice işlemlerin yanı sıra lobotominin rızası olmayan kişilere yapılması ve öngörülemeyen sonuçları olması nedeniyle bu işlem hep tartışmalı bir biçimde kaldı.

Lobotomi 1940 ve 1960lı yıllar arasında oldukça yaygın olarak kullanılırdı ve beyin cerrahileri bu zamanlar beynin sağ ve sol loblarını birleştiren bölgedeki bağlantının koparılmasıyla epilepsi semptomlarının iyileşeceğini görmüşlerdi. Lobotomi ayrıca diğer ruhsal rahatsızlık durumları için de kullanılmaya başlandı.

Lobotomiler günümüzde çok ciddi epilepsi durumları olmadıkça çok çok az bir biçimde kullanılıyor. Bu kadar az yaygın olmasına karşın hala bu işlem sonucunda tahmin edilemeyen sonuçlar görülebiliyor.

Lobotomiye Eleştiriler

Lobotomiye yapılan eleştirilerin başında, işlemin uygulandığı kişide doğan olumsuz sonuçların varlığı gösteriliyor. Bu işlem geçtiğimiz nesillerde yaygın olarak kullanılsa da bugün hala kaygıyla bakılıyor. Ayrıca bugün EKT (elektrokonvulsif tedavi) tedavisinin de ileride aynı şekilde görülebileceği düşünülüyor.

 

Bu yazı 8237 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Annen Pompa dedi ki:

    Bu yöntem çok güzel

Bir yorum bırak

Online Psikolojik Testler
psikolojik testler
Bu siteye,Klinik Psikolog, Psikolojik Testler, Depresyon Testi, Takıntı Testi, Aşk Testi, Kıskançlık Testi, Ankara Psikolog Tavsiye, Psikolog Ankara Adresleri, Pedagog, Çocuk Psikoloğu, Aile Danışmanı, Evlilik danışmanı, Cinsel Terapi, Depresyon, Panik Atak, Fobiler, Yaşam Koçu, Takıntılar, Psikolojik Testler anahtar kelimeleri ile ulaşıldı. Ankara Psikolog