Mevlana’dan İnsan Psikolojisine Dair Sözler

Bu toprakların çıkardığı en büyük bilginlerden birisi olan Mevlana’nın yaşamı, öğretisi ve sözleri bugün modern toplumda hâlâ kendisine yer buluyor. Sadece ülkemizde değil Batı’da da Mevlana’nın felsefesi üzerine sayısı araştırmalar bulunuyor.

Mevlana sunduğu insan ve toplum idealini açıklarken yaptığı tespitlerle bize insan psikolojisi hakkında da birçok şey söylüyor. İletişimden kişinin iç yolculuğuna, sevginin gücünden mutlu bir yaşama kadar birçok alandaki sözler bugün kılavuz olmaya devam ediyor.

“İnsanı ilgi ile dinlemek, insana en büyük ikramdır.”

“Dert daima insana yol gösterir.”

“Sıkıntılı insan, evi yanan ama bundan haberi olmayan kişiye benzer. Onu çağır pencereye, konuştur! Ne konuştuğun önemli değil, o konuşurken dumanlar pencereden dışarıya çıksın, yeter.”

“İnsanın kanadı, gayretidir.”

 “Güzel günler sana gelmez, sen onlara yürüyeceksin.”

 “Okunacak en büyük kitap insandır.”

“Bütün kainat birbirine sevgiyle bağlanmış, Sevgini vermesini öğren, çünkü gönlün anlasın ki hepsine yer varmış. Sevgisiz insandan, dünya, unutma ki korkarmış.”

“Maşrapamız küçükse, deryayı suçlamaya hakkımız olmaz.”

“Işıklar sönmüşse eğer, ay ışığını seyret. Dibi yosun tutan denizlerle ilgilenme, sen dağları seyret. Yenik düşüyorsan özlemlerine aldırma sakın… Sen kalbindeki o uçsuz bucaksız sevgiyi hisset.”

Bu yazı 2945 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Online Psikolojik Testler
psikolojik testler
Bu siteye,Klinik Psikolog, Psikolojik Testler, Depresyon Testi, Takıntı Testi, Aşk Testi, Kıskançlık Testi, Ankara Psikolog Tavsiye, Psikolog Ankara Adresleri, Pedagog, Çocuk Psikoloğu, Aile Danışmanı, Evlilik danışmanı, Cinsel Terapi, Depresyon, Panik Atak, Fobiler, Yaşam Koçu, Takıntılar, Psikolojik Testler anahtar kelimeleri ile ulaşıldı. Ankara Psikolog