Modern Arkadaşlıklarda Yaşanan Çok İlginç Bir Şey

kapakModern toplumlar oldukça gezgin ve hareket halinde. İnsanlar işleri için eğitimleri için ya da yeni bir hayata başlamak için yaşadıkları yeri değiştirebiliyorlar. Yeni yapılan bir çalışma ise, taşınmanın, arkadaşlıkların ve yakın sosyal bağların daha çok bozulacağına yönelik düşünce ile bağlantılı olduğunu gösteriyor.

Sürekli gezinmek ve yer değiştirmek ise bu defa nesnelere karşı aynı tutumun gelişmesine neden olabiliyor.

Araştırmanın yürütücüsü Dr. Omri Gillath:

“Nesnelere bakışınız ve ilişkileri algılayış şekliniz ile ilgili arada bir bağlantının olacağını gösteren işaretler bulduk.

Eğer sürekli hareket halinde olursanız nesnelere, mobilyanıza, kitaplarına, cihazlarınıza yani temel olarak evde olan her şeyinize, arabanıza bile yeri doldurulabilir bir gözle bakıyorsunuz.”

Araştırmada, insanlar ülke içerisinde ne kadar fazla hareket halinde olur ve taşınırlarsa, hem sosyal bağlara hem de nesnelere olan bağlılıkları o kadar çok azalıyor.

Dr. Gillath:

“Bugün modern toplumlarda hayatın iyiye gitmesi demek bir yer değişikliğini ve hareketliliği de beraberinde getiriyor.

Eğer bir okul veya iş için taşınmayı, yaşadığınız yeri değiştirmeyi düşünüyorsanız, başarı olmak için daha fazlaşansınız olduğunu düşünüyorsunuz.

Fakat bu beraberinde bazı şeylere lan bağlılığınızı daha yüzeysel ve harcanabilir yapıyor.

Tek kullanımlık bezlerin olması iyi bir şey olsa da, tek kullanımlık arkadaşlıklara sahip olmak o kadar da iyi bir şey değil.

Eğer taşınıyorsanız ve bazı şeylere karşı olan bağlılığınızın değişebileceğini fark ediyorsanız, insanlara veya nesnelere olan derin bağlılıklar geliştirmemeye başlıyorsunuz. Bundan tabii ki kaçınılmaz olarak romantik ilişkilerinizin de etkilendiğini söylemek gerek.

Böyle yüzeysel sosyal bağlara sahip olmak kişinin hem ruhsal hem de fiziksel sağlığını da kötü etkiliyor. Çünkü kişi insanlardan ve toplumdan ihtiyacı olan bazı ilgi, sevgi, iletişim, güvende hissetme gibi gerekliliklerini karşılayamaz hale geliyor.”

Bu yazı 2096 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Online Psikolojik Testler
psikolojik testler
Bu siteye,Klinik Psikolog, Psikolojik Testler, Depresyon Testi, Takıntı Testi, Aşk Testi, Kıskançlık Testi, Ankara Psikolog Tavsiye, Psikolog Ankara Adresleri, Pedagog, Çocuk Psikoloğu, Aile Danışmanı, Evlilik danışmanı, Cinsel Terapi, Depresyon, Panik Atak, Fobiler, Yaşam Koçu, Takıntılar, Psikolojik Testler anahtar kelimeleri ile ulaşıldı. Ankara Psikolog