OKB’nin ve Kaygı Bozukluklarının Faydaları Var Mı?

Toplumda obsesif kompülsif bozukluk; istifçilik, beden disformik bozukluğu, veya trikotilomani (saç yolma hastalığı) gibi OKB ile ilintili rahatsızlıklar sıklıkla görülebilmektedir.

OKB’nin yanı sıra kaygı bozuklukları da yine insanların en çok çektikleri psikolojik rahatsızlıkların başında gelmektedir.

Bu rahatsızlıklara sahip kişiler için yaşam oldukça zor ve yorucu geçmektedir. Durum böyle olunca bu rahatsızlıkların olumlu taraflarına odaklanmak zor olabiliyor. Elbette bu rahatsızlıkları yaşayan kişiler için en önemli şey çektikleri sıkıntılardan kurtulabilmek, fakat her tedavide olduğu gibi bu tip psikolojik rahatsızlıkların da belli bir zaman ihtiyacı vardır. Bu zaman içerisinde rahatsızlığın olumlu yönlerine odaklanabilmek kişiye günlük hayatta sorunlarla daha iyi başa çıkabilme şansı sağlayabilir.

Bugünlerde kaygı ile yaşamak bazı durumlar için iyi olabilir. Örneğin, eğer gece bir yerde yalnız yürüyorsanız, çevrenize ve potansiyel tehlikelere karşı tetikte olmanız, tehlike size gelmeden ondan kurtulmanızı sağlayabilir.

Kaygı bozuklukları ve OKB’nin kötü yanı tabii ki olası bir tehlike geçse dahi kaygının vücudunuzdan atılmaması. Örneğin, OKB’li birisi böyle kaygı dolu bir durum atlattıktan sonra, sürekli içinden kendisinin kötü olabileceğine dair düşüncelerle boğuşabilir, ya da ailesinin, yakınlarının başına bir şey gelebileceğine yönelik takıntılar içerisine girebilir.

Kaygı evrimsel yönden oldukça önemli bir duygu. İnsanların ve diğer canlıların hayatta kalabilmeleri kaygıyı doğru zamanda, doğru yerde kullanabilmelerine bağlı. Yukarıda belirttiğimiz gibi her gün kaygılarla yaşamak oldukça zor ve kişi için zarar verici olabilir. Yine de kişi kendisi durum analizi yaparak kendi takıntılarını ve kaygısını yaşamı için olumlu yönde kullanabilir.

Bu yazı 1982 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Online Psikolojik Testler
psikolojik testler
Bu siteye,Klinik Psikolog, Psikolojik Testler, Depresyon Testi, Takıntı Testi, Aşk Testi, Kıskançlık Testi, Ankara Psikolog Tavsiye, Psikolog Ankara Adresleri, Pedagog, Çocuk Psikoloğu, Aile Danışmanı, Evlilik danışmanı, Cinsel Terapi, Depresyon, Panik Atak, Fobiler, Yaşam Koçu, Takıntılar, Psikolojik Testler anahtar kelimeleri ile ulaşıldı. Ankara Psikolog