Online Kaygı Terapisi 9 Haftada Değişimi Sağlıyor

Online Kaygı Terapisi 9 Haftada Değişimi SağlıyorYeni bir araştırmanın sonuçlarına göre sosyal kaygı bozukluğu yaşayan kişilerde dokuz haftalık online terapi sonrası bu kişilerin beyinlerinde önemli farklılıklar meydana geliyor.

Online bilişsel davranışçı terapisi kaygıyı azalttığı gibi beynin önemli bölgelerindeki beyin dalgalarını da değiştiriyor.

Araştırma, en yaygın ruhsal rahatsızlıklardan biri olan sosyal kaygı bozukluğuna sahip kişiler üzerinde gerçekleştiriliyor.

Bu kişilerin online tedavi öncesi ve sonrasındaki beyin taramaları çekilerek karşılaştırılıyor.

Kontrol grubuyla bir karşılaştırma yapıldığında, online bilişsel davranışsal terapinin amigdalada bir aktiviteye yol açtığı ve kişilerdeki kaygı düzeyini azalttığı gözlemleniyor.

Çalışmanın yürütücülerinden Kristoffer Månsson şunları söylüyor.

“ En büyük ilerlemeyi kat eden hastalar, daha çok amigdala boyutu düşük olan hastalar oluyor.

Amigdala duyguların işlenmesi açısından beynin en önemli bölgelerinden biri olarak biliniyor.

Tüm sosyal kayı bozukluğu gösteren hastalara bakamasak da bu araştırma bize önemli bir sonuç getiriyor.

Birçok çalışma kaygı bozukluğu bulunan ve bulunmayan insanların beyinlerindeki bazı bölgelerin farklılaştığını gösteriyor.

Biz dokuz haftalık bir terapiyle beynin yapısında çeşitli farklılıklar yaratarak kişilerin deneyimledikleri kaygıları sonlandırabileceğimizi bulduk.”

Bu yazı 1473 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Online Psikolojik Testler
psikolojik testler
Bu siteye,Klinik Psikolog, Psikolojik Testler, Depresyon Testi, Takıntı Testi, Aşk Testi, Kıskançlık Testi, Ankara Psikolog Tavsiye, Psikolog Ankara Adresleri, Pedagog, Çocuk Psikoloğu, Aile Danışmanı, Evlilik danışmanı, Cinsel Terapi, Depresyon, Panik Atak, Fobiler, Yaşam Koçu, Takıntılar, Psikolojik Testler anahtar kelimeleri ile ulaşıldı. Ankara Psikolog