Panik Atak Anında Yapılması Gereken 10 Şey

Panik atak geçirmek dünya üzerindeki en rahatsız edici tecrübelerden bir tanesidir. O an sizi yaşadığınız sıkıntıdan kurtaracak bir şeyler ararsınız bulamadığınızda hissettiğiniz korku artabilir. Bu yazımızda panik atak geçiren birisinin rahatlayabilmek adına yapabileceklerini listeledik.

Bir kaçış planı hazırlayın.

Planlı olmak insanların çoğu zaman hoşlarına gitmeyen durumlar karşısında daha rahat olmalarına yardım eder. Bu durum panik atak için de geçerlidir. Eğer panik atak geçirdiğiniz zaman ne yapacağınızı önceden planlamış olursanız bunu o an düşünmek zorunda kalmazsınız.

Zor anınızda rahatça arayacağınız birisi olsun.

Hatta birisi değil, birileri olsun. Çünkü acil bir durumda aradığınızda karşınızdakinin meşgul olması sizi iyice tedirgin edebilir. Strese girdiğinizi fark ettiğinizde bu kişileri arayıp hızlıca rahatlayabilirsiniz eğer bu kişiler sizi güldürebiliyorsa olabilecek en iyi senaryonun içindesiniz demektir.

Evcil hayvanınızla zaman geçirin

Tabi ki bu madde evcil hayvanı olan okuyucularımız için. Onlarla vakit geçirmenin ne kadar rahatlatıcı olduğunu söylememize gerek bile yok sanıyoruz. Hayvanları sevmeyen biri iseniz diğer maddelerden de bir şeyler kazanabileceğinize inanıyoruz.

Sakinleştiricinizi yanınızda bulundurun

Tabi eğer doktorunuz sakinleştirici verdiyse. Herhangi bir şekilde ilaç kullanımına kendi başınıza karar vermemeye dikkat etmelisiniz.

Suya temas edin.

İnanın suyun çok rahatlatıcı etkileri vardır. Hızlı bir şekilde rahatlama hissetmek için kendinizi banyoya atabilir ve ılık bir duş alabilirsiniz.

Kendinize masaj yapın

Ya da birisinin size masaj yapmasına izin verin. Masaj sayesinde sinirlerinizde ve kaslarınızda rahatlama hissedersiniz ve zihninizi kaygınızdan uzaklaştırmayı başarabilirsiniz.

Öne doğru eğilin

Fotoğrafta görülen şekil yoga yapan insanların kaygıya karşı aldıkları pozisyonlardan bir tanesidir.

Aynaya bakın

Aynada kendinizi izlemek tratakmeditasyonu olarak da bilinir ve kişinin kendine duyduğu güveni arttırdığı söylenir. Bu yöntemi kaygının ve paniğin önüne geçmek için kullanabilirsiniz.

Yürüyüşe çıkın

Korku duyduğunuzda vücudunuzdaki adrenalin salınımı artar ve bir şeyler yapmak istersiniz. Sizi en rahatlatacak aktivitelerden birisi yürüyüş yapmaktır. Böylece fazla enerjiden kurtulabilir ve zihninizi rahatlatabilirsiniz.

Gülün

İnternette sizi güldürebilecek milyonlarca video olabilir. İster kedi, ister bebek videosu izleyin… Sizi güldürmesi yeter, kaygı ve kahkaha aynı anda var olamaz bunu unutmayın.

Bu yazı 2140 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Online Psikolojik Testler
psikolojik testler
Bu siteye,Klinik Psikolog, Psikolojik Testler, Depresyon Testi, Takıntı Testi, Aşk Testi, Kıskançlık Testi, Ankara Psikolog Tavsiye, Psikolog Ankara Adresleri, Pedagog, Çocuk Psikoloğu, Aile Danışmanı, Evlilik danışmanı, Cinsel Terapi, Depresyon, Panik Atak, Fobiler, Yaşam Koçu, Takıntılar, Psikolojik Testler anahtar kelimeleri ile ulaşıldı. Ankara Psikolog