Pişmanlık ve Psikolojik Sağlık Nasıl İlişkilidir?

regretful-girl-300x243Pişmanlık bir kişinin önceki yaptığı hareketlerden veya davranışlardan, daha farklı yapsaydım daha iyi sonuçlar alabilirdim şeklindeki bir düşüncesi sonucu ortaya çıkan olumsuz duyguları ifade eder.

Pişmanlık genellikle suçluluk hissi ve utanç ile yakından ilişkilidir. Pişmanlığı diğerlerine karşı bir özür ifadesi olarak da gösteririz.

Pişmanlığı yapısal olarak iki parçada el almak mümkün:

  • Olumsuz bir duygu durumu
  • Alternatif kararlar veya davranışlar için bilişsel bir yapı.

Pişmanlık uzun süreli etkileri olan ve hissedilen bir duygudur ve birçok insan bu duygunun üstesinden gelmekte güçlük çekebilir. Pişmanlık içinde geçmişe yönelik düşünceleri ve duyguları barındırdığından kişinin yaşı ilerledikçe daha fazla pişmanlık yaşama ihtimali vardır. Geçmişteki davranışları veya hareketleri değiştirmek imkansız olduğundan pişmanlık beraberinde stres gibi etkileri de getirir.

Pişmanlık Nasıl Faydalı Olabilir?

Pişmanlık kişilere iç görü kazandırmada ve ilerideki kararlarını şekillendirmede yardımcı olur. Pişmanlık yaşayan kişilerle yapılan araştırmalarda bu kişilerin karar verme, sorunlarla başa çıkabilme ve yaşantılardan deneyimleme gibi becerilerde daha iyi performans gösterdikleri bulunmuştur.

Ruhsal Sağlık ve Pişmanlık

Pişmanlık kişinin yaşamını olumlu yönde etkilese de genellikle kişiye olumsuz etkiler bırakır. Kişilerin mutluluğunu azaltabileceği gibi bazı durumlara da yol açar:

  • Alınacak kararların kötü sonuçlanacağına yönelik önyargı
  • Pişman olunan davranışla ilgili tekrar eden düşüncelerin yol açtığı kaygı
  • Kronik üzgünlük ve mutsuzluk halleri
  • Suçluluk hisleri
  • Utanç
  • Kızgınlık

Pişmanlık, üzerinde konuşulduğunda kişiye daha yardımcı olunan bir durumdur. Bu yüzden terapilerde kişilerin yaşadıkları pişmanlıklar ve geçmişe yönelik olaylar ele alınır.

Bu yazı 3282 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Online Psikolojik Testler
psikolojik testler
Bu siteye,Klinik Psikolog, Psikolojik Testler, Depresyon Testi, Takıntı Testi, Aşk Testi, Kıskançlık Testi, Ankara Psikolog Tavsiye, Psikolog Ankara Adresleri, Pedagog, Çocuk Psikoloğu, Aile Danışmanı, Evlilik danışmanı, Cinsel Terapi, Depresyon, Panik Atak, Fobiler, Yaşam Koçu, Takıntılar, Psikolojik Testler anahtar kelimeleri ile ulaşıldı. Ankara Psikolog