Skinner Kutusu Nedir? Ne İşe Yarar?

Skinner Kutusu, edimsel koşullanmada kullanılan; içerisinde hayvanın basarak yiyecek, içecek almasını sağlayan bir anahtar veya tuş yani manivela barındıran kapalı bir cihazdır.

B. F. Skinner tarafından geliştirilen bu alet araştırmada kullanılan hayvanın cinsine ve deneyin değişkenlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Temelde hayvanın istenen davranışı gerçekleştirmesi ve karşılığında ödüllendirilmesi prensibiyle çalışmaktadır.

Başlangıçta kutunun içine bir fare yerleştirilmiştir. Farenin kutu içerisindeki hareketleri kısıtlanmamakta ve rahatça dolaşmasına izin verilmektedir. Kutu içerisinde dolaşırken yiyecek almasını sağlayacak manivelaya tesadüfen basan fare daha sonraki denemeler boyunca hız kazanmış ve manivelaya bastığında ödülünü alacağını öğrenmiş olmuş yiyecek almasını sağlayacak manivelaya tesadüfen basan fare daha sonraki denemeler boyunca hız kazanmış ve manivelaya bastığında ödülünü alacağını öğrenmiş olmuştur. Bu şekilde edimsel koşullanma başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Skinner Kutusu ile gerçekleştirilen deneylerde  hayvanın manivelaya basma sayısına, basma süresine, basma hızına, basma aralığına bakarak deneyler çeşitlendirilmiş ve literatüre değerli bilgiler kazandırılmıştır.

Bu yazı 1856 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Online Psikolojik Testler
psikolojik testler
Bu siteye,Klinik Psikolog, Psikolojik Testler, Depresyon Testi, Takıntı Testi, Aşk Testi, Kıskançlık Testi, Ankara Psikolog Tavsiye, Psikolog Ankara Adresleri, Pedagog, Çocuk Psikoloğu, Aile Danışmanı, Evlilik danışmanı, Cinsel Terapi, Depresyon, Panik Atak, Fobiler, Yaşam Koçu, Takıntılar, Psikolojik Testler anahtar kelimeleri ile ulaşıldı. Ankara Psikolog