Utangaçlıkla İçedönüklük Arasında Ne Fark Vardır?

Utangaç olmak ve içedönük olmak aynı şey değildir ancak kolaylıkla birbirlerine karıştırılırlar. İçedönük bir kişi yalnız zaman geçirmekten keyif alır ve başka insanlarla vakit geçirmek onun için her zaman keyif verici bir eylem değildir. Öte yandan utangaç bir kişi başkalarıyla zaman geçirmek, kendi başına kalmamak ister ama etkileşime girmek onu korkutur.

Aynı sınıfta eğitim gören içedönük bir çocukla utangaç bir çocuğu düşünelim. Öğretmen tüm çocuklar için bir aktivite oluşturmaya çalışırken içedönük çocuk içten içe sırasında kendi başına kalmayı diler çünkü o an diğer çocuklarla etkileşime girmek onu mutlu etmeyecektir. Utangaç çocuk ise diğer çocuklarla birlikte olmayı çok istese de onlara yaklaşmaktan çekinir ve sırasında kalır.

Utangaç kişiler bu durumdan hoşnut olmadıkları için değiştirmek adına girişimlerde bulunabilirler. Utangaçlıklarını aşmak için yardım alabilir. Ama içedönük olmak hem kişinin rahatsız olduğu bir durum değildir hem de yardım alınabilecek bir durum değildir. İçedönük olmak bir kişilik özelliğidir. Tüm içedönük insanlar da utangaç değillerdir. Hatta çoğunun gayet iyi sosyal becerileri vardır ancak tercihen sosyal etkileşime girmezler.

Terapi almak utangaç kişiler için faydalı olurken, içedönük bir insanı dışadönük hale getirmeye çalışmak stres duymasına ve özgüven problemleri yaşamasına sebep olabilir. İçedönük insanlar isterlerse sosyal durumlarda karşı karşıya kaldıkları sorunlarla başa çıkmak için stratejiler geliştirebilirler ama her zaman içedönük olarak kalırlar.

Bu yazı 1898 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Online Psikolojik Testler
psikolojik testler
Bu siteye,Klinik Psikolog, Psikolojik Testler, Depresyon Testi, Takıntı Testi, Aşk Testi, Kıskançlık Testi, Ankara Psikolog Tavsiye, Psikolog Ankara Adresleri, Pedagog, Çocuk Psikoloğu, Aile Danışmanı, Evlilik danışmanı, Cinsel Terapi, Depresyon, Panik Atak, Fobiler, Yaşam Koçu, Takıntılar, Psikolojik Testler anahtar kelimeleri ile ulaşıldı. Ankara Psikolog