Uyuyamıyor musunuz? Daha Rahat Uykuya Dalabilmeniz için 10 Öneri

Hiç yatağa uzanalı saatler geçmesine rağmen uykuya dalamadığınız oldu mu?

Hemen hemen her birey hayatının belli bir döneminde uyku problemi yaşamıştır.  Uyuyamamanın çeşitli sebepleri olabilir. Yoğun stres, duygusal zorluklar, yaşam değişiklikleri ya da fiziksel rahatsızlıklar uykuda problemlere yol açabilmektedir.

                Bu yazıda uyku ile ilgili problemleri en aza indirgemek, uykuya dalmayı kolaylaştırmak ve uyku kalitenizi arttırmak için yapabileceğiniz 10 şey açıklanmıştır.

1)Gün içinde uyumayın. Eğer gün içinde uyursanız, gece vücudunuz uykuya ihtiyaç duyacak kadar yorulmamış olabilir.

2)Oda sıcaklığını ayarlayın. Uyuyacağınız odanın çok sıcak ya da çok soğuk olması uykuya dalmanızı zorlaştıracaktır.

3)Belirlediğiniz bir uyku saatiniz olsun. Uzmanlara göre her gün aynı saatte uyumak uykuya dalmayı kolaylaştırıyor.

4)Yatağınızı sadece uyumak için kullanın. Örneğin yataktayken televizyon izlemeyin, telefonda konuşmayın, yatakta yemek yemeyin. Böylece beyniniz yatağı sadece uykuyla ilişkilendirecektir. Yatağa girdiğinizde uykuya dalmanız kolaylaşacaktır. Bu durumun tek istisnası yatağa girdiğinizde sıkıcı kitaplar okumaktır. Uyumadan önce sıkıcı kitaplar okumak uyumanızı kolaylaştıracaktır. Fakat uyumadan önce macera – polisiye kitapları okumaktan kaçının.

5) Uyumadan önce spor yapmayın. Uyku saatinize birkaç saat kala spor yapmayı bırakın. Spor yapmak, kalp atışlarınızı hızlandırır ve uykuya dalmanızı zorlaştırır. Uyku öncesi hafif gevşeme egzersizleri yapmak ise uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır.

6)Uyumadan önce odanızı havalandırın.

7)Rahatlayın. Uyku saatiniz yaklaştığında televizyon izlemek, maillerinizi kontrol etmek gibi kaygı uyandırıcı aktivitelerden kaçının.

8)Kaygılarınızı, hayallerinizi yazın. Yatmadan yarım saat önce zihninizi meşgul eden şeyleri bir kâğıda yazın.

9) Uyuyamıyorsanız yataktan kalkın. Eğer yatağa yattıktan yarım saat sonra hala uyuyamadıysanız, yatakta dönüp durmak yerine kalkın.

10)Parlak ışıktan kaçının. Gecenin ortasında uyandıysanız ve yarım saate kadar tekrar uykuya dalamadıysanız, kalkın fakat ışıktan mümkün olduğunca kaçının.

Eğer bunları uyguladıktan sonra da uykusuzluk probleminiz devam ediyorsa, bir uzama başvurun.

                Psk. Gizem Günay

Bu yazı 2720 kere okundu.
  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. kenan dedi ki:

    gerçekten çok aydınlatıcı işe yarar bilgiler teşekkür ederim.

  2. Yasmin Ergün dedi ki:

    Aşık olmak da uyuyamamaya dahil mi?

Bir yorum bırak

Online Psikolojik Testler
psikolojik testler
Bu siteye,Klinik Psikolog, Psikolojik Testler, Depresyon Testi, Takıntı Testi, Aşk Testi, Kıskançlık Testi, Ankara Psikolog Tavsiye, Psikolog Ankara Adresleri, Pedagog, Çocuk Psikoloğu, Aile Danışmanı, Evlilik danışmanı, Cinsel Terapi, Depresyon, Panik Atak, Fobiler, Yaşam Koçu, Takıntılar, Psikolojik Testler anahtar kelimeleri ile ulaşıldı. Ankara Psikolog