Yüzlerimiz Mükemmel Simetriye Sahip Olsalar Böyle Görüneceklerdi

Güzellik kavramı nesiller boyunca filozofların, sanatçıların, entellektüellerin anlamak için kendilerini paraladıkları bir kavram olmuştur. İnsanların hayatları boyunca başkalarına duydukları çekim, cinsel arzu, heyecan gibi duyguların tümü kendilerinde olan güzellik algısıyla alakalıdır.

Kimileri güzelliği sevdiği kişide olan bir fiziksel özellikle açıklarken kimisi “ideal güzellik” adı altında pürüzsüz bir cilt, orantılı bir vücut, ve belki de simetrik bir yüz tanımlar. İnsanların “simetri” takıntısından esinlenen fotoğrafçı Alex John Beck “Both Sides Of” adını verdiği çalışmasında mükemmel simetriyi oluşturduğu fotoğraflar çekmiştir. 10 farklı kişinin fotoğrafını çekip bu fotoğraflardan simetrik yüzler ortaya çıkarmıştır. Modellerinin yüzlerinin sol ve sağ yarılarını kullanarak iki farklı simetrik yüz elde eden fotoğrafçı ortaya 20 tane yapay yüz çıkarmıştır. Sanatçının oluşturduğu yüzler bazen nerdeyse ürkütücü görünmektedirler.

Sanatçının çalışmasında ortaya çıkan fotoğraflar birbirlerinden o kadar farklıdır ki yüzün iki tarafının da ne ölçüde farklı karakteristik özelliklere sahip olduğunu gözler önüne sermektedir. Aynı zamanda da hiçbir yüzün tamamen simetrik olmadığını göstermektedir.

Eğer siz de simetriyi bir güzellik ölçütü olarak görüyorsanız belki de fotoğrafları inceledikten sonra güzellik tanımınızı yeniden gözden geçirmek isteyebilirsiniz.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Bu yazı 1082 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Online Psikolojik Testler
psikolojik testler
Bu siteye,Klinik Psikolog, Psikolojik Testler, Depresyon Testi, Takıntı Testi, Aşk Testi, Kıskançlık Testi, Ankara Psikolog Tavsiye, Psikolog Ankara Adresleri, Pedagog, Çocuk Psikoloğu, Aile Danışmanı, Evlilik danışmanı, Cinsel Terapi, Depresyon, Panik Atak, Fobiler, Yaşam Koçu, Takıntılar, Psikolojik Testler anahtar kelimeleri ile ulaşıldı. Ankara Psikolog