Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » 1 Yaş Çocuk Psikolojisi ve Gelişimi

1 Yaş Çocuk Psikolojisi ve Gelişimi

Yazar: Ankara Psikolog

1 Yaş Çocuğu

1 Yaş Çocuğu

1 yaşına gelmiş çocuk artık ufak kelimeler ile derdini anlatacak yetiye ulaşmıştır. Çıkaracağı sesler heceye dönüşerek anlam kazanmaya başlayabilir. En azından annesi mutfakta ise artık anneye gitmek istediğini ufak heceler ile ifade edebilecek hale gelmiştir.

Sadece ağlayarak iletişim kurmayacaktır. Daha çok gülecek ve kendisini öpücükleri ile de kabul ettirecektir. Baba çocuğunu çağırdığı zaman artık babaya doğru adımlar atıp yanına ulaşabilecektir.

Oyuncak dünyaları da değişecektir. Artık sadece çıngırakla ilgilenmeyecektir. İçleri çeşitli geometrik desenler ile açılmış oyuncak parçalarını düzgün yerleştirebilmek için gayret göstermeye çalışacaktır. Eline aldığı parçaları daha çabuk tutup kavrayacaktır.

Ailesi ya da bakıcısı ile daha eğlenceli oyunlar oynamaya başlar. Organlarını tanır ve sorulduğu zaman rahatlıkla dokunarak gösterir. Aşağı ve yukarı olgularını da anlamaya başlar. Bir nesnenin aşağıda olanını gösterebilecek yetiye ulaşır.

Üzeri giydirilirken kol ve bacakları ile yardımcı olur. Yemek yerken kendisi kaşık tutmak ister ve bu konuda başarılı olabilir.

Henüz dertlerini cümle ile anlatamayan çocuğun ailesi tarafından anlaşılamamış olması çocuğu biraz hırçınlaştırabilir.

1 yaşındaki bir çocuğu anlayabilmek için o çocuğun psikolojisini anlamak gerekecektir. Çocuk kendini anlatabilmek için beden dilini çok kullanacaktır. Dikkat çekmek için hırçınlaşmak, ağlamak, yürürken düşüp dikkat çekmek, oyuncağını fırlatmak gibi tepkiler ile anlaşılmak isteyecektir.

Söz gelimi; evde sıkılan ve dışarı çıkmak isteyen bir yaşındaki çocuk; montunu göstererek çıkmak istediğini ifade edebilir. Ya da babasını özleyen çocuk babasının pijamasını tutmak isteyebilir. 1 yaşında bile olsa çocuğun psikolojik olarak aktarmak isteyeceği şeyler olacaktır. Gülerek, ağlayarak, hırçınlaşarak veya görsel bir eşyayı göstererek tepki verebilecektirler. Ailelerin çocuğu anlamak için bu konulara yönelik kitaplar okuyup uzmanından yardım almaları faydalı olabilir.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 Yorum

Kader kösem 11 Ağustos 2017 - 10:21

Hocam mrb benim kızım henüz 1 buçuk yaşında ve su 1 haftadır hircinlasak agliyo yerde kendini paraliyo ağlamaktan benim kızım öyle değildi çok miskindi hocam ben çok üzülüyorum acaba biseyimi var diye hocam napmam lazım:(

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !