Buradasın Ankara Psikolog » Yaşam » 10 Yıl Sonra Pişmanlık Duyacağınız 10 Seçim

10 Yıl Sonra Pişmanlık Duyacağınız 10 Seçim

Yazar: Ankara Psikolog

“Keşke…” Türkçe’deki en hüzünlü kelimelerden birisi. Böyle başlayan cümleler bizim geçmişimize duyduğumuz özlemi ve pişmanlıkları hatırlatır.

Gelecekte de “keşke”li cümleler kurmamak için bugün daha dikkatli bir şekilde yaşamalısınız. İşte bugün yapmaya devam ederseniz 10 yıl sonra pişmanlık duyacağınız 10 seçim:

İnsanları etkilemek için bir maske takmak.

Eğer her gün insanlara gösterdiğiniz yüzünüz bir maskeden ibaretse ileride pişmanlık duyarsınız. Çünkü olmadığınız gibi davranmakla ve başkalarının algılarına odaklanmakla çok zaman kaybederseniz gerçekte kim olduğunuzu unutursunuz. Bu yüzden diğerlerinin yargılarından çekinmeyin, kalbinizden geldiği gibi davranın. Ne iseniz o olun.

Başkalarının sizin hayallerinizi şekillendirmesine izin vermek.

Kişinin kendisi zorlu ama bir o kadar da gerekli bir şeydir. Çünkü insan kendini tanıdıkça gerçekten mutlu olabileceği, hayallerini gerçekleştirebileceği bir hayatı yaşayabilir. Kendisini tanımayan bir insanın hayallerini başkaları belirler. İleride geriye dönüp baktığınızda en çok pişmanlık duyacağınız şeylerden birisi de kendi istediklerinizin değil, başkalarının belirlediği şeylerin peşinden gitmek olacaktır.

Kötü arkadaşlıklar kurmak.

Kötü insanlarla birlikte geçirdiğiniz her zaman sizi daha aşağıya çekecektir. Hayatta seçimler yapmak bizim elimizdedir, kimlerle beraber olacağımıza bir karar veririz. Bu insanların yarattığı kaygıdan, öfkeden ve nefretten kurtulmak yine bizim elimizdedir.

Bencil ve egoist olmak.

Böyle bir karaktere sahip olmak etrafınızdaki iyi insanları sizden uzaklaştırır ve gelecekte yalnız kalırsınız. Kendiniz için yaptığınız her şey ancak siz ölene kadar yaşar, ama başkaları için yaptıklarınız sonsuza kadar hatırlanır.

Değişimden korkmak.

Değişim olgunlaşmayı beraberinde getirir. Kendinizi sabit bir yaşam biçimine sıkıştırıp kalırsanız olgunlaşamazsınız. Ayrıca zaman geçtikçe yaşın ve şartların istediğiniz değişime kolay kolay izin vermeyeceğini de unutmamalısınız. O yüzden değişime bugünden başlamalısınız.

Zorluklarla karşılaşınca vazgeçmek.

Her zorluk insanı büyütür. Her hata gelecek için bir yatırımdır. Bunun için zorluklar gelecek için bir fırsattır. Sizi daha rahat yaşatacak ve sorunlara karşı daha dik durmanızı sağlayacaklardır.

Her şeyi kontrol etmeye çalışmak.

İnsanlar için en büyük zaman kaybı çevresindeki en ufak ayrıntıları bile kontrol altına almak istediğinde ortaya çıkar. Her şeyi kontrol edemezsiniz, her şeyi bilemezsiniz. Bu yüzden kontrol edemeyeceğiniz şeyler için kaygılanmayı bırakmalısınız.

Hak ettiğinizden daha azına razı olmak.

Gerçekten bir şeyler için çabalamışsanız ve bunun karşılığını alamamışsanız bu durum sizin için gelecekte büyük bir pişmanlık kaynağıdır. Herkes emeğinin karşılığındakini almak ister, ama siz bundan dolayı şimdi rahatsızlık duymuyorsanız gelecekte yeterince girişken olmadığınız için pişman olabilirsiniz.

Harekete geçmek için sürekli beklemek.

Yapmak istedikleriniz için hep mükemmel zamanın, mükemmel ortamın gelmesini beklerseniz zaman elinizden kayıp gidecektir. Bir şeyleri istiyorsanız harekete şimdi geçmelisiniz.

Tembel ve iradesiz olmak.

Hayata karşı sorumluluğunuz olduğunu asla unutmayın. Bir şeylerin size sunulmasını beklemeyin, gidin onu almak için çaba gösterin. Sonsuza kadar parazit gibi bir hayat süremezsiniz. Hayatınız için şu anda kalkıp, harekete geçmelisiniz!

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !