Buradasın Ankara Psikolog » Soru-Cevap » 12 Yaşındaki Kızım Bebek Gibi Konuşuyor

12 Yaşındaki Kızım Bebek Gibi Konuşuyor

Yazar: Ankara Psikolog

Soru:12 yaşındaki kızımız dikkat çekmek için bebek gibi konuşuyor. 4 kardeşin en büyüğü olan kızımız bizim ilk göz ağrımız. Ne kadar uyardıysak da bir türlü bu davranışını değiştiremedik. Bu konuda bize yardımcı olur musunuz?

Cevap: Kızınızın bebek gibi konuşmasınız sizing de tespit ettiğiniz gibi dikkat çekme isteğidir. Muhtemelen küçük kardeşleriyle ilgilenmek durumunda kaldığınızda kızınız istediği ilgiyi bu şekilde davranarak çekmeyi öğrenmiş ve sizin de farkında olmadan kızınızın bu davranışlarını pekiştirmeniz bu davranışlarının artmasına sebep olmuştur. Önerim, bebek gibi konuşmalarını görmezden gelmeniz ve yaşına uygun davranışları pekiştirmenizdir. İkinci olarak, kızınızla vakit geçirmeniz, kardeş bakımındaki yardımlarını takdir etmeniz ve ne kadar iyi bir abla olduğunu aile içi ve yakın çevrenizde belirtmeniz bu davranışların azalmasını sağlayacaktır.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 Yorum

zehra yilmaz 22 Ocak 2018 - 21:49

Sekiz bucuk yasinda bir kizim var cok sinirli herkese cvp veriyon kufr ediyor deli gibi hareket ediyo dil cikarma ani tepkiler ve sayri ama istedigi zamanda cok akilli hayal gucleri cok yuksek sevdigi insanlarla cok iyi davraniyor ne yapmaliyim nasil davranmaliyim lutfen cevap yazin bekliyorum

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !