Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » 5 Yaş Çocuk Psikolojisi ve Gelişimi

5 Yaş Çocuk Psikolojisi ve Gelişimi

Yazar: Ankara Psikolog

5 Yaş Çocuğu

5 Yaş Çocuğu

Beş yaşına erişmiş bir çocuk aileye daha rahat uyum sağlar. Şimdiye kadar öğrendiği şeyler, kazandığı sorumluluklar hayatına yeni yönler vermeye başlar. Kreşe alışmış ve sosyal olma yönünde oldukça yol kat etmiştir. Hasta olduğu zaman doktora gidileceğini ve o ilaç alınmadan iyileşmenin mümkün olmayacağını kavramaya başlar. Aileler artık geçen dört yılın altından rahatlama evresi yaşarlar. Kendilerine ait arkadaşları, çizgi film kanalları ve sevdikleri yemekleri vardır. Aldıkları sorumlukları uygulamaya başlarlar. Akşam olduğu zaman babanın geleceği saati kestirmeye başlar. Eskisi gibi öğlen vakti olmayacak bir anda inatçı bir şekilde babaya ulaşmak istemez. Hayat şekillenmeye başlar.

Cinsel kimliğini de kazanmaya başlar. Kendisini karşı cins insanlarla kıyaslayarak bu anlamda sorular sormaya başlar. Sıklıkla; evrenle ilgili sorular yöneltir. Ben kimim, nasıl oldum, o nasıl, bu nasıl gibi sürekli soru içeren cümleler kurmaya başlar.

Tüm bu hayatı tanımaya başlama dönemi çocuğun tüm psikolojisini etkileyecektir. Çocuk tüm gün kreşte ve eve geldiği zaman öğretmeninden aldığı bilgileri pekiştirmek isteyecektir. Buna yönelik; sürekli soru sorarak tüm gün görememenin acısını soracağı sorular ile dikkat çekmek için uğraşacaktır. Aile çocuğa olan sevgi ve anlayışı gösterdiği sürece çocuk da kısa bir zaman dilimi bile olsa yuva sıcaklığını hissedecektir.

Yanlış olan tutum çocuğun tüm psikolojisini etkileyecektir. Artık çocuk duygusal çöküntüler yaşayabilecek yaşa gelmiştir. Ailem zaten beni sevmiyor beni bunun için okula gönderiyorlar. Bana ayıracakları zamanları yok tüm hafta sonu annem temizlik yapıyor ve ben hep televizyon izlemek zorundayım gibi…

Beş yaşında bir çocuğun artık bir dünyası vardır ve o dünyada ailesini de görmek ister

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 Yorum

deniz kara 12 Nisan 2015 - 17:57

Eşim oğlumun ona Vurması kardeşlerini dönmesine karşı dayak atmaz isek bu huyundan vaz geçmeyecek diye düşünüyor.kendisi babasından korktuğunu 5 yaşında iken babasından çok korktuğunu ancak oğlum uzun bizden korkmadigi ni söylüyor oğlum çok inatçı ve cok sinirli kardeşlerine oyuncak vermiyor aldıklarında onları dovuyor ama onları çok seviyor yaşı 4.5 okula almadılar ne yapmalıyım dayak atmasını nasıl unutturur um illaki dövmek mi lazım

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !