Buradasın Ankara Psikolog » Soru-Cevap » 5 Yaşındaki Oğlum Çok Utangaç ve Pasif

5 Yaşındaki Oğlum Çok Utangaç ve Pasif

Yazar: Ankara Psikolog

Soru: 5 yaşındaki oğlum yabancıların yanında çok pasif ve utangaç davranıyor. Evde bizim yanımızdaki o konuşkan çocuk yabancıların yanında kayboluyor yerine tamamen pısırık kendine güvensiz ve yabani bir çocuk geliyor. Ne yaptıysak düzeltemedik. Biz bu sorunu nasıl yenebiliriz?

Cevap: Aslında ilk olarak oğlunuzun yabancıların yanında daha çekingen oluşu bir sorun mu bu soru değerlendirilmelidir. Her bireyin farklı karakter özellikleri vardır. Kimimiz daha girişken kimimiz daha çekingen olabiliriz. Ve bu özelliklerimizi ortama, zamana göre değişkenlik gösterebilir. Oğlunuzun çekingenliğiyle ilgili olarak, bir süre sonra yabancılara alışıp alışmadığı, bu durumu ne kadar devam ettirdiği ve pısırık ve özgüvensiz diyerek neleri kastetdiğiniz değerlendirilmesi gereken durumlardır. Çünkü bunlar gelişim düzeyine uygun tepkiler olabilir veya dediğiniz gibi çok özgüvensiz tavırlar sergiliyor olabilir. Eğer oğlunuzun özgüven problem varsa bu alanda çalışan uzman bir psikolog size yardımcı olabilir.

Çocuklarda Utangaçlık ve Özgüvensizlik-Video

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 Yorum

esinay esen 08 Mart 2015 - 21:24

4 buçuk yaşındaki oğlum ögretmeninin dediğine gore okulda iletisimi iyi fakat yabancı kalabalık ortamlarda ya da benim bulunduğum ortamlarda çok çekingen ve pasif davranıyor. ne yapabilirim.

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !