Buradasın Ankara Psikolog » Yaşam » 75 Yıllık Birlikteliğin Masal Gibi Biten Sonu

75 Yıllık Birlikteliğin Masal Gibi Biten Sonu

Yazar: Ankara Psikolog

Bazen öyle hikâyeler vardır ki üzücü bir sonla bitse bile kalbinizi ısıtır ve bize aşkın, yaşamın anlamını hatırlatır. İşte bu hikâyelerden bir tanesi Amerika, San Diego’dan geldi. Sizden bu kısa öyküyü okuduktan sonra neler hissettiğinizi yorum olarak yazmanızı istiyoruz.

Yaşlı Alexander ve Jeanette Toczko çifti, çocukluktan başlayan birlikteliklerini hayatlarının sonuna kadar sürdürdüler. Alexander 95, Jeanette 96 yaşındaydı. 8 yaşında tanışmışlar ve 1940 yılında evnelmişlerdi. Alexander II. Dünya Savaşı gazisiydi. Kızları Aimee: “ Kalpleri her an, her saniye berabe atıyor gibiydi.” diyerek çiftin ilişkisini tanımlıyordu.

1 2

75 yıllık evli çift son zamanlarda çocuklarına sık sık birbirlerinin kollarında ölmek istediklerini söylüyordu. Zamanı gelince de en büyük dilekleri gerçek oldu. Her ikisi de son saniyelerini birbirlerinin kucağında geçirdiler.

Alexander bir gün talihsiz bir şekilde düşüyor ve kalçasını kırıyor. Sağlığı o günden itibaren gittikçe daha kötüye gidiyordu. Eşi Jeanette’de üzerinden çok süre geçmeden hastalanıp kötü olmaya başlamıştı.

Yaşlı çiftin çocukları onları yan yana yataklara yatırmış ve son anlarını da beraber geçirmelerini istemişti.

Bir gün Jeanette, kızını çağırıp “Bugün hangi gün? Ayın kaçı?” diye sordu. Kızı tarihin 29 Haziran olduğunu söyledi ve o zaman yaşlı kadın birden duraksadı ve “Bugün 75 yıl oldu” dedi. Evliliklerinin 75. yıldönümüydü ve yaşlı kadın çok kısa bir süre içinde öleceğini biliyordu.

Yaşlı çift o gün çocuklarından kendilerini yalnız bırakmalarını istedi. Onların bakımıyla ilgilenen hemşire son anlarında birbirleriyle konuşacak kadar güçlü olmalarına şaşırmıştı.

Sonunda, Alexander karısının kollarında, tam da istediği gibi hayata gözlerini yumdu. Jeanette ona sarılmıştı ve “İşte istediğin oldu, kollarımın arasında öldün. Seni seviyorum, seni seviyorum. Bekle beni çok yakında yanında olacağım” diyordu.

3

Aradan 24 saat geçtikten sonra Jeanette de vefat etmişti. Arkalarında harika 5 çocuk, 10 torun ve 6 tane çocuklarının torununu bırakmıştı.

4

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !