Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » 8 Rahatsız Edici Uyku Bozukluğu

8 Rahatsız Edici Uyku Bozukluğu

Yazar: Ankara Psikolog

Uyku hepimiz için çok değerlidir. Sağlığımıza olan pozitif etkisini eksikliğini yaşamadan pek göremeyebiliriz. Ancak bazen kendimizi günlük hayatın yoğunluğuna kaptırıp bedenimizin ihtiyacı olan enerjiden yoksun kalmasına sebep olabiliyoruz. Uykusuzluğun fiziksel etkilerine ve insomnia gibi yaygın uyku hastalıklarına aşina olsak da ciddi ve garip birçok uyku bozukluğundan habersiziz. İşte sizin için derlediğimiz garip uyku bozuklukları:

REM Uykusu Davranış Bozukluğu

1

REM uykusundayken beyin vücuda bir çok komut göndererek vücudun bir anlamda felçli gibi hareketsiz kalmasını sağlar. Bundaki amaç kişinin zarar görebileceği ani hareketleri engellemektir. Bazı kişilerde beyin vücuda bu sinyalleri gönderemediğinden kişi uykusunda hareket ediyor hatta kendisine ve beraber uyuduğu kişiye zarar verebiliyor.

Uyurgezerlik

2

Uyku rahatsızlıklarından yaygın olarak bilinenlerinden biri olan uyurgezerlikte kişiler uyur halde yataklarından kalkıp etrafta gezinebilmektedirler. Çoğu zaman kişileri yataklarını terk ettiklerine dair bir anıları yoktur. Genellikle tehlikeli olmasa da kişi uyurgezerlik esnasında evi dahi terk edebileceğinden tehlikeli bir hal alabilir.

Uykuda Seks Hastalığı

3

Uyurgezerlikten daha üst seviyede olan bu hastalıkta kişiler uykularında cinsel eylemler gerçekleştirmektedirler. Bu eylemler mastürbasyondan, cinsel birleşmeye kadar farklılık gösterebilir.

Gece Yemek Bozukluğu

Adından da direk anlaşılabileceği gibi bu hastalıkta kişiler uyurken yemek yemektedirler. Bu hastalığa sahip kişiler gece aşırı derecede yiyecek tüketip uyandıklarında bu davranışlarına dair hiçbir anıları olmamaktadır.

Narkolepsi

5

Narkolepsi hastaları olur olmadık zamanlarda uykuya dalar ve buna karşı koyamazlar. Bu rahatsızlık uyku-uyanıklık döngüsünün ayarlanamamasından kaynaklanır. Bunun sonucunda da kişiler gün içinde istemsiz olarak birkaç saniye ile birkaç dakika arasında değişen süre zarfında uykuya dalarlar. Narkolepsinin tehlikeli olma durumu kişilerin hangi eylemi gerçekleştirirken uyuya kaldıklarına göre değişmektedir.

Patlayan Kafa Sendromu

Bu rahatsızlıkta kişiler derin uykuya geçerken patlama benzeri yüksek sesler duyarak uyanırlar. Bu sesler zil çalışından, silah sesine kadar değişiklikler gösterebilir.

Uyku Felci

7

Halk arasında karabasan olarak bilinen hastalıktır. REM uykusu sırasında gerçekleşen durumda kişiler geçici felci tecrübe ederler. Bilinç açıkken vücudu hareket ettirememe durumu olarak tanımlayabileceğimiz uyku felci birçok korku hikayesine konu olan bir rahatsızlıktır.

Klein-Levine Sendromu(Uyuyan Güzel Sendromu)

8

Nadir görülen bu rahatsızlıkta kişilerin çok uzun süre uyuması söz konusu. Çok uzun süre derken günler ve haftaları bulan sürelerden bahsediyoruz. Kişiler uzun süren uykularından uyandıklarında aşırı yemek yeme, artan cinsel dürtü, kafa karışıklığı, halüsinasyonlar yaşayabilmektedir.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !