Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » 9 Psikoloji Gerçeği

9 Psikoloji Gerçeği

Yazar: Ankara Psikolog

Psikoloji bilimi insanı dair nedenleri ve sonuçları araştıran bir bilim dalı. Psikoloji araştırmaları sonucu ortaya çıkan bu gerçekler sizi çok şaşırtacak:

  1. Çocuklukta uyku problemleri yaşayan kişilerin ergenlik ve genç yetişkinlik dönemlerinde alkol problemleri yaşama olasılığı daha yüksektir.
  2. Genellikle diğer insanların bizin yaptıklarımıza ve fiziksel görünüşümüze olduğundan fazla dikkat ettiğini düşünürüz, buna sahne ışığı etkisi (spotlighteffect) denir.
  3. Oksitosin ve vazopressin hormonları hipotalamus tarafından üretilen, duygusal yakınlığı ve bağlılığı etkileyen hormonlardır. Aşk ve yakınlıkla ilgili çalışmalarda çoğunlukla bu hormonların etkisine bakılır.
  4. Midenizde kelebekler uçuşması hissi aslında vücudunuzun artan adrenalin üretimine karşı geliştirdiği bir stres tepkisidir.
  5. Yalan makineleri aslında kişilerin hissettiği kaygı düzeyini ölçer. Bu nedenle sorguya alınan kişi gerçekten sakin kalabiliyorsa yalan makinesini alt edebilir. Aynı şekilde kişi fazlasıyla gerginse doğru verdiği cevaplar da yalan kabul edilebilir.
  6. İçten gülümsemelerde gözlerin kenarlarında kırışıklıklar oluşur ve yüzün genel ifadesi değişir. Sahte gülümsemelerde ise yalnızca ağız çevresinin ve dudakların şekli değişir.
  7. Dysania, sabahları yataktan çıkma konusunda aşırı zorlanma ve isteksizlik durumudur.( Nerdeyse herkesin “Bu bende var!” dediğini duyar gibiyiz.)
  8. İnsanlar uykuya dalmadan hemen önce bir konu hakkında daha fazla kafa yormaya, daha fazla analiz yapmaya ve senaryolar yaratmaya meyillidir. Çünkü tam o an dikkat dağıtıcı etkenler en aza inmiştir.
  9. Algımız çoğunlukla duygularımızla ilişki içindedir. Mutsuz ve sıkılmışken zaman daha yavaş geçiyormuş gibi gelir. Mutlu ve üretken olduğunuz zamanlarda zaman su gibi akıp geçer. Bu durum tamamen bizim zamanı algılayışımızla ilgilidir.

BESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswy

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !