Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Affetmek Üzerine Sözler

Affetmek Üzerine Sözler

Yazar: Ankara Psikolog

Bazen faydasını göreceğinize inanmadığınız tek bir söz bile büyük farklar yaratabilir. Bu içeriğimizde de affetmekle ilgili sözleri konu aldık belki hayatınızda affetmeniz gerekenler vardır ama bir türlü harekete geçemiyorsunuzdur. İşte size fırsat…

“Affedemeyen insan, mutlaka geçmek zorunda olduğu bir köprüyü kendi elleriyle yıkmış demektir.” George Herbert

tumblr_lnby87iSIW1qfv7f0o1_500_large

Hata yapmakla ilgili en önemli gerçek, herkesin hata yaptığıdır. Bir kişiyi affetmediğinizde günün birinde bir başkasının da sizi affetmeyebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Başkalarının davranışlarını yargılamak kolaydır ama siz zor olanı başarın ve insanlara iyilikle yaklaşıp onları affedin.

 

“Eğer gömdüğün yeri hatırlamak için işaret bırakacaksan elindeki silahı gömmenin bir anlamı yoktur.” Sydney Harris

tumblr_mif0nlbuqz1qf5xdio1_5001

Yeri geldiğince çoğu insan karşısındakini affettiğini söyler ama kızdığı konuyu sürekli gündeme getirir. Bu affetmek değildir. Ayrıca o kişinin yaptığı yanlışı ardınızda bırakmazsanız arkadaşlığınız da size zevk vermez artık. Gerçekten affettiğinizde konuyu tekrar açmamak üzere kapatmalı onu bitmemiş bir meseleye çevirmemelisiniz.

 

“Affetmek geçmişi değiştirmez ama geleceği zenginleştirir.” Paul Boese

tumblr_luspor9GOM1qz9qooo1_1280_large

Affetmenin özü budur. Olanları değiştirmeniz mümkün değildir ama geçmişin yarınınızı etkilemesini engellemek tamamen sizin elinizde olan bir güçtür. Geçmişin yıkıcı etkilerinin önüne geçmek için kin tutmamak ve affetmekle işe başlayabilirsiniz.

 

“Zayıf kişiler affedemez, affetmek güçlü olanların bir özelliğidir.” Mahatma Gandhi

s13

Bazen insanlar bir başkasını affetmenin kendilerini ezdirmek olduğunu düşünebilirler. Ancak özrü dileyen pişman bir insan karşısında affedici olmanın ezikliğe, güçsüzlüğe, zayıflığa benzeyen hiçbir tarafı yoktur.

 

“Çok kolay affedilen bir şey uzun süre affedilmiş olarak kalmaz.” Mignon McLaughlin

affet

Birinin özrünü hemen kabul edip içten içe kin tutmaya devam ettiğiniz oldu mu? Eğer olduysa sırf kendinize affetmek için yeterli zaman tanımadığınız içindir. Bir kişiyi gerçekten affetmeden onu affettiğinizi söylemeyin eğer size yapılanı hazmetmek için zamana ihtiyacınız varsa o zamanı kullanın. Kendinizi dinleyin ve öyle adım atın.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !