Buradasın Ankara Psikolog » Yaşam » Ağlamanın Bilmediğiniz 8 Faydası

Ağlamanın Bilmediğiniz 8 Faydası

Yazar: Ankara Psikolog

Dünyaya ağlayarak geliriz. Ama nedense büyüdükçe ağlamanın hem erkekler hem de kadınlar için bir zayıflık olduğuna inanırız. Ama ağlamak aslında vücudunuza ve ruhunuza oldukça iyi gelir. İşte size gözyaşlarınızı artık tutmamanız gerektiğini söyleyen, ağlamanın bilmediğiniz 8 faydası:

Toksinleri atarsınız.

ağlamanın faydaları

Ağlamak sadece üzgünken yapılan bir şey değildir. Ağlamak vücudunuzun strese karşı gösterdiği bir reaksiyondur. Ağladığınız zaman gözyaşlarınızla vücudunuzdan kortizol hormonunu dışarı atarsınız. Aşırı derece kortizol sizde uyku ve bağışıklık problemlerine yol açabilir.

Bakterileri öldürürsünüz.

aglamanin faydalari

Gözyaşlarınızda lizozim adı verilen ve karşısına çıkan bakterileri öldüren bir hormon bulunur. Ağlayarak zararlı bakterileri böylece öldürmüş olursunuz.

Görüşünüz netleşir.

aglamanin faydalari 2

Zorlu ve yoğun bir günün sonunda daha bulanık görmeye başladığınızı fark etmişsinizdir. Gözyaşlarınız, gün boyu susuz kalmış gözlerinizi yeniler ve daha net bir görüşe kavuşmanızı sağlar.

Kendinizi daha iyi hissedersiniz.

aglama

“Ağla açılırsın” sözü aslında doğru. Amerika’da Florida Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, stresli bir durumun sonrasında ağlayan insanların %90’ı kendilerini daha iyi hissettiklerini söylemiş.

Duygularınızla yüzleşirsiniz.

aglama 2

“Ben ağlamam” diyen insanlar genellikle ağlayacak şeylerle yüzleşemeyen insanlardır. Herkesin ağlamak için bir sebebi vardır ve bunda utanacak bir şey yoktur. Ağlamak size bir rahatlama getirecek ve gerçekte hissettiğiniz duygularla yüzleşmenizi sağlayacaktır.

İletişiminizi artırır.

aglama 3

Ağlayan birini gördüğümüzde yanına gideriz ve ona yardımcı olmaya çalışırız. Ya da biz ağladığımızda bir sorunumuzun olduğunu veya incindiğimizi dışarıya göstermiş oluruz. Yani her iki taraf için de ağlamak iletişim kurmak için bir sebep yaratır.

Gözlerinizi korur.

aglama 5

Ağlayarak aynı zamanda gözlerinizi tozdan veya mikroplardan korumuş olursunuz. Gözyaşlarınız sizi enfeksiyon kapma riskinden korumuş olur.

Daha sağlıklı olursunuz.

aglama 6

Şimdiye kadar söylediğimiz gibi ağlayarak kendinizi daha iyi hissedersiniz, stres seviyenizi düşürürsünüz ve gözünüzü mikroplardan korumuş olursunuz. Ağlamanın bir başka faydası da gözyaşlarınızla beraber ortaya çıkan ve metabolizmanızı düzenlemeye yarayan albümin proteinidir. Bu protein ile yüksek kan basıncına, obeziteye ve diyabete karşı güçlü bir hale gelirsiniz.

Kaynak: http://www.lifehack.org/295683/8-health-benefits-crying-many-people-dont-know

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !