Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Akıllı İnsanlar Sevmedikleri Kişilerle Nasıl Başa Çıkarlar?

Akıllı İnsanlar Sevmedikleri Kişilerle Nasıl Başa Çıkarlar?

Yazar: Ankara Psikolog

Etrafımızda her zaman anlayışlı, iyimser ya da zeki insanlar bulunmuyor. Bazı zamanlarda insanlar hareketleriyle bizi çok rahatsız edebiliyorlar. Akıllı insanlar ise bu tip kişilere karşı bazı yöntemler geliştirmişlerdir. İşte akıllı insanların sevmedikleri kişilerle başa çıkma yöntemleri:

Herkesi sevmek zorunda olmadıklarını bilirler.

Bazen her insanı iyi veya sevimliymiş gibi düşünürüz. Ama akıllı insanlar herkesi sevmek zorunda olmadıklarının farkındadırlar. Böyle bir ön kabul ile başlamak onların tahammül sınırlarını daha da esnetmektedir.

Sevmedikleri insanlardan kaçmazlar.

Rahatsız oldukları kişileri görmezden gelmek akıllı insanların tercih ettikleri bir şey değildir. Onlar rahatsız edici davranışların üzerine gitmeyi ve karşıdakini eleştirmeyi seçerler. Böylelikle aynı davranışların tekrarlanmasını önlemeye çalışırlar.

Nezaket göstermezler.

Sevmedikleri insana nezaket göstermenin onu ödüllendireceğini düşünen akıllı insanlar, belirgin olmayan bir surat ifadesiyle onlara yaklaşırlar. Kaba davranarak onları kışkırtmak gibi bir yolu tercih etmezler.

Beklentilerinin farkındadırlar.

Konuştukları insandan ne alabileceklerini veya ortaya nasıl bir konuşma çıkabileceğini iyi tartarlar. Beklentilerini yüksek tutup sonradan hayal kırıklığına uğramak ve boş yere zaman kaybetmek istemezler.

Kendilerini sorgularlar.

Akıllı insanlar için sevmedikleri insanlarla konuşmak bir fırsata dönüşebilir. Karşıdakinden neden rahatsız olduğunu tanımlayabilen birisi nasıl bir karakter yapısına sahip olduğu ile ilgili bilgilere de ulaşır.

Dururlar ve derin bir nefes alırlar.

Eğer karşıdaki kişi çok sıkboğaz etmeye başladıysa ve sınırları zorladıysa, tepkisel bir davranışta bulunmak yerine önce bir durular, derin bir nefes alırlar ve kafalarında topladıkları düşünceleri tane tane karşı tarafa anlatmaya çalışırlar.

Araya mesafe koyarlar.

Rahatsız edici kimselerle gereksiz samimiyetten kaçınmak veya fiziksel mesafeleri artırmak akıllı insanlar için önemlidir. Çünkü yakın bir ilişki içerisinde göründüklerinde onlardan kurtulmak zorlaşacaktır.

Tüm insanlar beklediğimiz gibi olsa hayat daha yaşanır bir yer olurdu şüphesiz. Ama hayatı hayat yapan içindeki bu insan çeşitliliği değil mi?

Kaynak: http://www.lifehack.org/294859/how-smart-people-deal-with-people-they-dont-like

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !