Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Akıllı İnsanların Yapmadığı 10 Şey

Akıllı İnsanların Yapmadığı 10 Şey

Yazar: Ankara Psikolog

Akıllı bir insanı tanımlamak için zekâsını veya başarılarını işaret edebiliriz. Fakat bir insanın akıllı olduğunu yaptıkları kadar yapmadıkları da belli eder. İşte akıllı insanların yapmadığı 10 şey.

Paralarını çarçur etmezler.

para

Paralarını harcama ve biriktirme konusunda akıllı insanlar oldukça ihtiyatlı davranırlar. Neye ne kadar ödenebileceği ile çok titiz araştırmalar yaparlar. Örneğin, geri doldurulabilir pilleri, daha ekonomik olan lambaları tercih ederler. Uzun vadede kendilerini garantiye alırlar.

Başkalarına körü körüne güvenmezler.

güven

Akıllı insanların herkes gibi arkadaşları ve ailesi vardır. Ama başkalarına tamamen güvenme konusunda dikkatli davranırlar. Herkesin hata yapabileceğinin ve kimin hangi konuda güvenilir olabileceğinin gayet iyi farkındadırlar.

Hatalarını görmezden gelmezler.

düşünme

Akıllı insanların belki de en bilinen özelliği yaptıkları hatalardan ders çıkarmalarıdır. Göz göre göre aynı hatayı tekrarlamak onları için hem zayıflık göstergesidir hem de zaman kaybıdır.

Geçmişe tıkanıp kalmazlar.

ileri

Geçmişin silinemeyeceğinin veya değiştirilemeyeceğini akıllı insanlar çok iyi bilir. Onlara göre geçmiş bugünü şekillendirir ve önemli olan bugünü yaşamaktır.

Şansa inanmazlar.

dağcı

İşlerini halletmek için asla şans faktörüne bel bağlamazlar. Hedeflerine ulaşmak için tüm olasılıkları hesaplarlar ve ona göre hareket ederler.

Diğerlerinin dediklerine kulak asmazlar.

umursamaz

Akıllı insanlar başkaları onaylamıyor diye kendi inandıkları fikirlerden vazgeçmezler. Tarihteki birçok mucidin veya başarılı insanın bu şekilde kalıcı olduğunu bilirler.

Kendilerini geliştirecek fırsatları kaçırmazlar.

kendini geliştirme

Bilimden, sanattan veya onların ufkunu açabilecek herhangi bir alandan öğrenmeye her zaman hazırlıklıdırlar. Karşılarına gelen seçenekleri iyi tahlil ederler ve harekete geçerler.

Yeteneklerini abartmazlar.

yetenek

Akıllı insanlar kendi sınırlarının farkındadırlar. Neyi ne ölçüde becerebileceklerini çok iyi bildiklerinden hata yapma şansları çok düşüktür.

Kendilerini kandırmazlar.

aglama

Kendilerine her şeyin iyi olacağı ya da hayatın kolay olduğu ile ilgili yalanlar söylemezler. Morallerini yüksek tutmak için böyle içi boş sözlere gerek duymazlar.

Gereksiz düşmanlar edinmezler.

düşman

Sosyal ilişkilerinde oldukça dikkatli davranan akıllı insanlar, bir sebebi yokken diğerleriyle aralarını bozmazlar. Çevresindeki insanlara her zaman ihtiyaçları olduğunu bilirler.

 

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !