Buradasın Ankara Psikolog » Depresyon » Anhedoni Nedir?

Anhedoni Nedir?

Yazar: Ankara Psikolog

older-man-on-benchAnhedoni, Yunanca’dan gelen ve “keyfin olmaması” anlamına gelen bir terimdir. Anhedoni, tatmin ya da mutluluk deneyimleyememe ile nitelendirilir ve depresyonun en önemli belirtilerinden birisidir. Ayrıca diğer ruhsal sağlık durumlarıyla da ilişkilendirilmektedir.

 

Anhedoninin Nedenleri

Anhedoni en çok depresyonla ilişkilide ve depresyondaki insanlar için mutsuzluk en önemli belirtilerden birisidir. Anhedoni kendini devam ettiren bir özelliktedir. Örneğin, kitap okumaktan çok zevk alan birisi birden okumaktan hiçbir zevk almamaya başlayabilir. Sonrasında ise kitap okuyamamasından, yani önceki eğlenceli aktivitelerini yapamamaktan ötürü umutsuzluğa kapılabilir.

Depresyonun nedeni ile ilgili çeşitli teoriler olsa da anhedoni beynin ödül sistemi ile ilişkilidir. Dopamin isimli kimyasal ödül ya da mutluluk hislerine katkıda bulunur ve eğer insanlar bunları yeteri derecede almazsa depresyon belirtileri gösterir.

Bazı durumlarda kişinin hayat tarzı da anhedoninin varlığını etkilemektedir. Erteleme veya motivasyonla ilgili sorunlar anhedoniyi artırabilir. Anhedoni ayrıca şizofreni, kaygı ya da travma sonrası stres gibi çeşitli ruhsal rahatsızlıklarla da ilişkilidir.

Anhedoninin Tedavisi

Psikoaktif ilaçlar ve terapinin kombinasyonu hem anhedoni hem de depresyon için en iyi tedavidir. İlaçlar beynin ödül merkezine etki ederek anhedoninin iyileşmesi konusunda yardımcı olur. Bazı kişilerin hayat tarzlarında yapacağı değişikliklere yardımcı olmak, diyetlerindeki değişiklikler ve daha iyi bir zaman yönetimi de kişiye sağlanacak yardımlardan olabilir. Böylelikle kişinin hayattan alacağı tatminin artırılmasına yardım ederek, kişideki depresyon belirtilerinden birisinin önüne geçilmiş olunur.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !