Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » “Anne, Seninle Evlenmek İstiyorum”

“Anne, Seninle Evlenmek İstiyorum”

Yazar: Ankara Psikolog

anneyle evlenmek isteyen4 yaşlarındaki çocuklarda, çocuğun karşı cinsteki ebeveynine aşık olması sıklıkla görülen bir durumdur. Bu çok güçlü aşkın oluşumu aslında çocuğun karşı cinsleriyle ilişki kurmasını başlatması açısından gereklidir. Bazı çocuklarda anne ya da babaya aşık olma durumu dramatik bir şekilde geçerken, bazıların da ise o kadar yoğun geçmeyebilir.

Çocuklar hislerinin sonucu olarak karmaşık davranışlar sergilerler. Annesi ile evlenmekte ısrar eden bir erkek çocuk bunun için ağlayabilir ve sizinle tartışabilir. Aynı şey ise kızların babalarına karşı olur. Bu ebeveyne duyulan aşk, bir ergenin ilk defa karşı cinsten birisine çarpılmasını andırır. Bu yüzden bu durumu oldukça dikkatli bir biçimde ele almak gerekir. Çocuğunuzun bu isteğiyle evlenmek yerine, onu anladığınızı belirten şöyle bir cümle kurabilirsiniz: “Annenle evlenmek istiyorsun, bu tarz şeyler hissetmen çok normal çünkü senin yaşındaki çocuklar da böyle hisseder.”

Ardından ise ona oldukça nazik bir biçimde gerçekliği hatırlatın, “… fakat anneler sadece babalarla evli olabilir.”

Bu konuşma onu üzse bile çocuğunuza aynı zamanda bir rahatlama da getirecektir. Çünkü annesine, bir anneye sahip olmak için ihtiyaç duyduğunu fark edecektir.

Çocuğunuzun babanın gitmesi ve annesi ile yalnız başına kalmak istemesi gibi bir isteği de olabileceği gibi, bu isteği babasının duyarak ona öfkeleneceği şeklinde bir korkusu da olabilir. Sizin konuşmanız çocuğunuzun fantezilerini bitirmeye yönelik değil, onu gerçekliğe yönlendirmeye dönük bir işlev taşıyacaktır.

Bir kız çocuğu da aynı şekilde koltukta sarılarak yatan anne babasını kıskanarak onların arasına girmeye çalışır. Ona da kendi yaşıtlarının da bir ebeveyne âşık olabileceğini ve diğeriyle paylaşmak istemeyebileceğini söylemek önemlidir. Ayrıca çocuğunuza ne zaman bu konuyla ilgili bir şeyler hissederse onu konuşmaya teşvik etmeniz gerekir. Böylelikle hislerinin bastırılmasını önlemiş olursunuz ve onu hayal kırıklığıyla baş başa bırakmamış olursunuz.

Bazı durumlarda erkek çocuklar babalarına, kız çocukları ise annelerine “Seni sevmiyorum, senden nefret ediyorum” gibi ifadeler kullanabilirler. Bu aşamada çiftlerin birbirlerine olan desteği ve iş bölümü yapmaları çok önemlidir. Örneğin, kahvaltısını babasının hazırlamasını isteyen kız çocuğunuza “Bugünlük kahvaltıyı annen hazırlayacak” gibi ifadeler kullanmanız gerekiyor. Onun isteklerini kabul ettiğinizde çocuğunuzun fantezilerinin devam etmesine olanak tanımış olursunuz.

Çocuklar 5 ve 6 yaşlarına doğru anne ve babalarına karşı olan bu derin aşkı bırakarak kendi yaşıtlarındaki karşı cinslere ilgi duymaya başlarlar. Yani, süreç uzun süreli devam etmeyecektir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !