Buradasın Ankara Psikolog » Yaşam » Annesinin Reddettiği Yavru Fil

Annesinin Reddettiği Yavru Fil

Yazar: Ankara Psikolog

“Biz insanlar, kapasitemize göre, dünyada yaşayan diğer insan ya da hayvanlarla düşünce ve duygularımızla empati kurma konusunda pek de iyi değiliz.” Neil deGrasse Tyson

Tyson’un bu sözüne kulak vermek gerek. Çünkü doğada bizimle beraber yaşayan hayvanlar, öyle zamanlar oluyor ki duyguları anlama ve yaşama konusunda insanlardan çok daha iyi oluyorlar.

Hayvanların hisleri olmadığını iddia edenlerin fikirlerini çürütecek son örnek ise Çin’den.

1

Zhuangzhuang isimli bu yavru fil doğduğu zaman annesi tarafından reddedildi. Annesi onu doğurduktan sonra ayağının altına alarak ezmeye çalıştı, neyse ki bakıcıları hemen yetiştiler. Önce bunun bir kaza olduğunu düşündüler, fakat fili iyileştirip yeniden annesinin yanına gönderdiklerinde Zhuangzhuang annesi tarafından tekrar saldırıya uğradığını gördüler.

2

Bunun sonucunda bakıcılar yavru fili annesinin yanından ayırdılar fakat o andan itibaren Zhuangzhuang tam 5 saat boyunca durmaksızın ağladı. Bakıcılar onu ne karar rahatlatmak isteseler de hiçbir girişim başarıya ulaşmadı.

Günler boyu süren denemelerden sonra birazcık neşesi yerine gelen Zhuangzhuang şimdi mutlu ve sağlıklı bir hayat yaşıyor.

3

Terk edilme ve reddedilme duygusunu çok derinden yaşayan bu yavru fil, hâlâ hayvanların hislerinin olmadığını savunanlara çok güzel cevap veriyor.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !