Buradasın Ankara Psikolog » Depresyon » Antidepresan Kullanmadan Depresyonu Tedavi Etmenin 5 Yolu

Antidepresan Kullanmadan Depresyonu Tedavi Etmenin 5 Yolu

Yazar: Ankara Psikolog

Depresyon tedavisinde ilaç tedavisi en çok kullanılan seçenekler arasında. Peki ilaçsız depresyon tedavisi mümkün mü? Bu yazımızda antidepresan kullunmadan depresyon tedavisinde kullanılan 5 yöntemden bahsediyoruz.

1200x600 (1)

Farkında olun.

Depresyonda olduğunuzda umutsuzluk içinde hissetmeniz oldukça kolaydır. Tüm bu çaresizliğinizi ve geleceğe dair umutsuzluğunuzu kırmanın en basit yolu bunun farkında olmaktır. Bu farkındalığı meditasyon gibi kendi başınıza uygulayabileceğiniz tekliklerle de yapabilirsiniz veya bir psikoterapi süreci ile bu farkındalığı kazanabilirsiniz. Anti-depresandan önce bu iki tekniği de denemenizde fayda var.

Dışarı çıkın.

Belki çılgın partilerin insanı değilsinizdir ya da yüzlerce arkadaşınız yoktur. Ama dışarı çıkıp parkta vakit geçirmek ya da bir iki insanla görüşmek, bir kahveciye oturup elinizdeki kahveyi yudumlarken insanları izlemek size iyi gelecektir.

Sizin için zararlı insanlardan uzaklaşmak.

Depresyona girmenizdeki sebeplerden birisi çevrenizdeki insanlar ve onların size karşı olan yaklaşımları olabilir. Bu insanları hayatınızdan uzak tuttukça işlerin yoluna gireceğini göreceksiniz. Sizi sürekli üzen, eleştiren veya sinirlendiren insanlar ruh sağlığınızın bozulmasında büyük yer tutarlar.

İyi beslenin.

Depresyon beraberinde iştahsızlığı ya da fast food, abur cubur gibi düzensiz beslenme alışkanlıklarını da getirir. Birçok bilimsel araştırma düzensiz beslenmenin bile tek başına kişinin ruh halini ne derecede olumsuz etkilediğini ortaya koymuştur. Bunun için yediklerinize dikkat etmeli, alkol gibi bağımlılık yapan maddelerden uzak durmalı, özellikle de tuzlu ve yağlı yiyeceklerden kaçınmalısınız.

Gönüllülük.

İyi şeyler yapmak kişiyi iyi hissettirir. Bunu sadece depresyondayken değil gündelik hayatınızda da görürsünüz. Yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmek, bir sokak köpeğiyle veya kedisiyle oynamak, birisi için hiç beklemediği anda bir iyilik yapmak sizi çok iyi hissettirecektir.

Yukarıdaki teknikleri denemeden doğrudan anti-depresan almayı düşünmeyin. Unutmayın ki yaşadığınız zorlukların üstesinden gelmekte kullanacağınız en büyük güç siz olacaksınız. Sizin dâhil olmadığınız bir süreçte depresyonun başarıya ulaşma ihtimali daha da düşecektir.

 

Kaynak: http://www.higherperspectives.com/

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !