Buradasın Ankara Psikolog » Kişilik Bozuklukları » Antisosyal ve Asosyal Arasındaki Fark

Antisosyal ve Asosyal Arasındaki Fark

Yazar: Ankara Psikolog

Gündelik hayatta birçok sözcük doğru anlamının dışında, yanlış kullanıldığı bilinmeden kullanılıyor. Antisosyal de bunlardan birisi… Çoğu zaman insanlar asosyallikle antisosyal olmayı birbirine karıştırıyor. Aslında bu iki kavram kulağa gelen benzerlikleri dışında çok da bir benzerlik taşımıyorlar. Belki aradaki farkı biliyorsunuz belki okuyunca öğreneceksiniz ama okuduktan sonra bir daha “Bugün canım insan arasına karışmak istemiyor, evde oturup antisosyal olacağım.” gibi cümleler kurmayacaksınız.

Öncelikle antisosyal davranışların kişinin kendisine ve bir başkasına zarar veren davranışlar olabileceğinin altını çizelim. Antisosyal kişiler yaşadıkları toplum içinde doğru ve yanlış davranışlarının ayrımını yapamazlar. Tipik antisosyal davranışlar: gereksiz alınan riskler, tehlikeli davranışlar(kişinin kendisine ve/veya bir başkasına), kurallara sürekli karşı çıkma, düşmanlık, pişmanlık duymama, tahrik edici davranışlar, dürtüsel davranışlar, olumsuz sonuçlardan ders çıkarma yeteneğinde eksiklik olarak sıralanabilir.

Öte yandan asosyallik kişinin sosyal ortamlara girme konusunda isteksiz olma durumunu ifade eder. Tabi ki kimse bir geceyi evde geçirmek istedi diye asosyal olmaz, onu da belirtelim. Asosyallik özgüven eksikliğinin, ilişkileri yük olarak görmenin işareti olabilir. Belki de kişinin yalnız yapılan aktivitelere karşı aşırı bir ilgisi vardır.

En temelde asosyalliğin kesinlikle antisosyallik gibi başkalarına zarar veren bir yönü yoktur. Hatta kişinin kendisini rahatsız etmiyorsa, asosyallik kişinin kendisine da zarar vermez.

Her ne kadar aynı harflerden oluşmuş olurlarsa olsunlar bu iki sözcük arasında büyük farklar vardır.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !