Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Arkadaşlığın Farklı Çeşitleri

Arkadaşlığın Farklı Çeşitleri

Yazar: Ankara Psikolog

Arkadaşlıklar zaman içinde değişir ve gelişirler, zamanla birbirine arkadaşım diyen iki insan gitgide yakınlaşır ve ilişkileri farklı adlandırmaya başlayabilirler. Her arkadaş zamanla birbirinin en yakın arkadaşı olmaz belki ama belli evrelerden geçerler. Bu yazımızda ilişkilerin, arkadaşlığın farklı evrelerini konu alalım istedik.

Tanıdık

Tanıdık olarak bahsedilen kişiler genellikle hakkında derin bilgi sahibi olmadığımız rastladıkça etkileşime girdiğimiz kişilerdir. Tanıdıklar tam anlamıyla arkadaş olarak tanımlanamazlar ve hiçbir zaman da arkadaşınız olmayabilirler. Arada kişisel ve özel bilgi paylaşımı oldukça ve arttıkça bu ilişkiler arkadaşlığa dönüşebilirler.

Akıl hocası

Akıl hocası olarak tanımladığımız kişiler genellikle fikirlerine önem verdiğimiz, bilgisini ve deneyimini bizimle paylaşanlardır. Akıl hocası deyince akla yaşça büyük kişiler gelse de bu bir gereklilik değildir. Akıl hocası olarak tanımlanan kişi diğerinin alacağı kararlarda fikirleriyle etkili olan kişidir. Eğer bu iki kişi birbirine yakın seviyelerdeyse arkadaşlık da kurabilirler ancak bazen de aralarında gerçek bir arkadaşlık kurulmaz.

Online arkadaş

İnternet üzerinden kurulan arkadaşlıkların yaygınlaşmasıyla ortaya çıkan bu ilişkide kişiler yüz yüze iletişim kurmasalar da bir kanal yardımıyla etkileşime girerler. Online arkadaşlar genellikle ulaşılması kolaydırlar ve kişinin hayatına kendi istediği ölçüde dahil olurlar. Kimi zaman bu arkadaşlıklar gerçek hayata da taşınarak birebir etkileşime girilir ve arkadaşlık boyut atlayabilir.

Arkadaş

Kişisel hayatınızı paylaştığınız, beraber zaman geçirerek bağlandığınız kişileri arkadaş olarak tanımlayabiliriz. Arkadaşlıklar birçok farklı şekilde kurulabileceğinden farklı seviyelerde de başlayabilir. Zaman içinde değişim geçireceğinden arkadaşlıkların güçlendiğini görmek kadar dağıldığını da görmek mümkündür.

Yakın arkadaş

Yakın arkadaşlar hayatınızda bir seviye daha yakına dahil ettiğiniz, sizin hakkınızda birçok şeyi bilen kişilerdir. Beraber birkaç iniş ve çıkış tecrübe etmiş olmanız çok yüksek ihtimaldir. Yakın arkadaşlar zamanınızın çoğunu beraber geçirmeyi tercih ettiğiniz ve özlediğiniz kişilerdir.

Dost

Dostlarınız, yani en yakınlarınız hayatınızda önemli yere sahip arkadaşlarınızdır. Çoğu insanın hayatında sayıca daha azdırlar ancak en yakın ilişki onlarla kurulur. Dostlar birbirlerini iyi tanırlar ve çoğu zaman sevinçleri, üzüntüleri, heyecanları ortaktır. Kimi insanlar da hayatlarında en yakın olarak tanımladıkları kimsenin olmadığını söyler ve bu son derece normaldir çünkü arkadaşlıklar kişilerin kendi isteklerine göre kurulur. Kişiler mutlu oldukları ve kendilerini tatmin edeceğine inandıkları şekilde arkadaşlık kurarlar.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !