Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Arkadaşlığınıza Zarar Verebilecek 5 Şey

Arkadaşlığınıza Zarar Verebilecek 5 Şey

Yazar: Ankara Psikolog

İlişkiler birçok farklı nedenle sonlanabilir, bir arkadaşlığın sonuna gelinmesi her zaman şaşırılacak bir şey değildir. Ancak genele baktığımızda arkadaşlık ilişkilerine zarar veren belli durumlar vardır. Bu içeriğimizde arkadaşlıklarınıza zarar veren belki de bitmelerine sebep olan durumları konu aldık.

Yüz yüze zaman geçirmemek

Arkadaşlarınızın hayatlarını çok iyi bildiğinizi, gelişmeleri takip ettiğinizi düşünebilirsiniz ancak bunu yalnızca sosyal medya üzerinden yapıyor ve onlara birebir vakit ayırmıyorsanız aslında büyük bir yanlışın içindesiniz. Yüz yüze görüşmeleriniz arasındaki vakit uzadıkça aranızdaki ilişki yüzeyselleşmeye başlar ve bir noktadan sonra bağlarınız kopabilir. Bu durumun üstesinden gelmek ise çok basit: arkadaşlarınıza gerçekten zaman ayırın! Sosyal medya üzerinden konuşmak, paylaşmak yerine karşılıklı oturup sesini duyabileceğiniz, yüzünü görebileceğiniz fırsatlar yaratın.

İlişkide karşılık olmaması

İlişkilerin her zaman verdiğin kadarını alabildiğin şeyler olmadığını biliyoruz. Ancak bir ilişkide tarafların ortaya koydukları arasındaki fark arttıkça işler sarpa sarmaya başlar. Bir zaman sonra kişilerden biri karşılık göremediğinden rahatsız olur ve kendi yoluna devam edebilir. Eğer bir arkadaşınıza hak ettiği kadar karşılık veremediğinizi düşünüyorsanız bunu değiştirmek için elinizden geleni yapmaya hemen başlayabilirsiniz.

Olumsuzluk/Negatiflik

İlişkilerde olumsuzlukların birçok farklı çeşidi olabilir. Kimisinde eleştiri seviyesi yüksek, kimisinde şikayetler fazla, kimisinde kötü davranışlar ve sözler daha çok rol alır. Herkesin de bu olumsuzluklara karşı toleransı farklılık gösterebilir. Yazdıklarımıza benzer olumsuzluklar zaman içinde birikerek bir gün bardağı taşıran son bir damla olabilirler.

Uyum sağlayamama

İlişkilerde kesin olan bir şey varsa o da zaman içinde değişeceğidir. İlişkideki değişimin de kişileri ne derece etkilediği ve kişilerin değişikliğe ne kadar adapte olabildiği çok önemli bir hal almaktadır. Değişen koşullara uyum sağlanamadığında ilişkiler kişiler için tatmin olmaktan çıkıp; zorluk ve zahmet haline gelebilir. Bu noktada da ilişkilerin bitmesi gibi durumlar söz konusu olabilir.

Büyüyen anlaşmazlıklar

Anlaşmazlıklar mutlaka ilişkileri bitirir diye bir kural yoktur. Hatta çoğu kez bir şeylerin ters gittiğini de ifade etmezler ama kişiler yaşanan anlaşmazlıkları sağlıklı bir şekilde konuşup çözemediklerinde tehlike çanları çalmaya başlayabilir. İlişkinize zarar verememek için yaşanan anlaşmazlıkları ilişkinizi daha iyi hale getirmek için bir fırsat olarak görebilirsiniz. Unutmamanız gereken en önemli şey de anlaşmazlıkları çözmeye çalışırken ne söylediğiniz kadar nasıl söylediğinizin de önemli olduğudur.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !