Buradasın Ankara Psikolog » Yaşam » Artık Bizi Etkilememesi Gereken 7 Şey

Artık Bizi Etkilememesi Gereken 7 Şey

Yazar: Ankara Psikolog

Evet, gittikçe tüketim üzerine kurulu hayatlar yaşıyoruz. İsteyerek ya da istemeyerek maddiyatın içinde boğuluyoruz ama aslında farkında olmadan her şeyi daha da değersizleştiriyoruz. İnsanlar gerçekten önemli olan şeylerden etkilenmeyi bırakalı çok oldu ama işte asıl etkilenmememiz gereken şeyler bu yazıda:

Giydiğiniz kıyafetlerin markası

Kıyafetlerinizin imalatında kullanılan uygulamalar önemli olabilir, kalitesi ve üzerinizde nasıl durduğu da. Ancak içindeki etikette(hatta çoğu zaman dışında da) yazan marka ismi neden önemli olsun? Çoğu insan reklam panolarından fırlamış gibi dolaşabilmek için çok fazla para harcıyor ama ne tişörtün üzerinde yazan yazı, ne bir çantanın markası ne de bir ayakkabı üzerindeki logo önemli olmalı. Asıl etkileyici olan şey kişinin kendi modasını ve kendi karakterini kıyafetlerine yansıtabilmesi olmalı.

Mücevherlerinizin kaç karat olduğu.

Bir kadının parmağındaki pırlanta, o pırlantanın kaç karat olduğu partneriyle arasındaki sevginin düzeyini ölçmekte bir kıstassa o ilişkiden etkilenmek yerine o ilişki için üzülebilirsiniz. Belki de en gerçek duyguları maddiyattan etkilenmemeye başladığınızda yaşayacaksınızdır kim bilir 😉

Arabanızın fiyatı

Kullandığınız aracın asıl amacı sizi A noktasından B noktasına güvenli bir şekilde götürmek olmalı. Güvenlik ve rahatlık bir araçta dikkat edilmesi gereken önemli noktalar. Ancak çoğu lüks araç sahibinin trafik lambalarında başka sürücüleri etkilemek gibi daha farklı amaçları var.

Evinizin kaç metrekare olduğu.

Bir evin asıl amacı fiziksel şartlardan korunmak olmalıdır. Barınma amacının dışında evinin büyüklüğü hakkında konuşan insanların sözlerini pek de önemsememek gerekir.

Banka hesabınızdaki paranın miktarı.

Günümüz dünyasında başarı kişilerin sahip oldukları zenginlikle ölçülür hale geldiği için gözleri para kazanma hırsıyla kör olmuş insanlar var. Ancak başarının parayla ölçülebileceği düşüncesi büyük bir yanılgı olabilir.

Cep telefonunuzun modeli.

Günümüzde insanların bir araya geldiklerinde konuşmadan geçmedikleri bir konu var: akıllı telefonlar! Ama sürekli daha iyisi üretilen telefon modelleri hakkında konuşmak, elindeki telefonu bir statü arttırıcı olarak görmek o kişinin bizi etkileyen bir özelliği olmamalı. Bu şekilde davranan büyükler olduğu gibi benzer karşılaştırmaları yapma yaşı gittikçe küçülüyor ve yeni neslin doyumsuz bir nesil olma tehlikesi günden güne artıyor.

Sosyal medya hesaplarınızdaki fotoğraflar.

Birçok insan yaşadıkları tecrübelerin ve kendilerinin görüntülerini sosyal medya hesaplarında yayınlıyor. yeni kıyafetler, pahalı restoranlar, uçak kanatları, konserler derken bu fotoğraflar hayatımızı kaplamış durumda ama cidden durup bir düşünüldüğünde ‘Ne anlamı var ki?’ dedirtmiyor değil. Sosyal medya üzerinden sanal hayatlar yaşamak yerine gerçek bir şeyler yapmak daha etkileyici olmaz mıydı?

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !