Buradasın Ankara Psikolog » Kişilik Bozuklukları » Aşırı Narsisistik İnsanların Televizyonlarda İzlemeye Bayıldığı 4 Tip Program

Aşırı Narsisistik İnsanların Televizyonlarda İzlemeye Bayıldığı 4 Tip Program

Yazar: Ankara Psikolog

psychopathYeni yapılan bir araştırma aşırı narsisistik insanların ne tür televizyon programlarını izlediklerini gösteriyor. Haberleri ve haber programlarını daha fazla takip eden insanların narsisizmi ölçen testlerde daha düşük puan aldıkları görülüyor.

Diğer yandan araştırma, “realityshow” denilen sıradan veya medyatik insanların hayatlarını ve öykülerini konu alan programlarını izleyenlerin daha narsisistik özellikler taşıdıklarını ve kibirli olduklarını gösteriyor.

Bu gösteriler aynı zamanda insanların narsisiszmine de katkıda bulunuyor.

Çalışmanın yürütücülerinden TedDickinson:

“Narsisistik eğilimleri olan insanlar medyada da kendilerine benzeyen karakterleri izlemeyi seviyorlar. Üstelik daha normalleşmiş davranışları olan kişiler de bu tür programları izleyerek daha narsisistik davranışlar sergiliyorlar.”

Çalışmaya kişilik özellikleri ve televizyon izleme alışkanlıkları değerlendirilen 565 erkek ve kadın kişi katıldı.

Narsisist kişilerin realityshow’lar dışında en çok ilgilendikleri programların ise şunlar olduğu bulunuyor:

-Spor programları

-Siyasi tartışma programları

-Polisiye film/diziler

Diğer yandan haberleri izlemek ise düşük seviyedeki narsisizm ile bağlantılı bulunuyor. Araştırmacılara göre bunun bir nedeni, haberleri izleyen insanların daha fazla toplumla ve toplumsal sorunlarla ilgilenip daha az bireysel davranıyor olması olabilir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !