Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Aşırı Yemek Yemeye Meyillli 4 İnsan Tipi

Aşırı Yemek Yemeye Meyillli 4 İnsan Tipi

Yazar: Ankara Psikolog

İsviçreli bilim adamlarının yaptığı çalışmaya göre(şaka değil gerçekten İsviçreliler yapmış 🙂 ) belli kişilik özellikleri yemek yeme alışkanlıklarını etkiliyor. Çalışmanın sonucuna göre aşırı yemek yemeye meyilli 4 grup var. Bu gruplardan birine dahil olup olmadığınızı öğrenmenin tam zamanı!

Hassas insanlar

Romantik filmlerde ayrılık sonrası kendini dondurmalar, çikolatalara gömen bir başrol olması bir tesadüf değil. Çalışmanın sonucuna göre hassas insanlar duygu durumlarındaki değişikliklerden daha çok etkilenip kendilerini yemek yemeye vermeye çok daha meyilli.

Dışadönük insanlar

İçedönük insanların daha çok yeme eğilimi olduğunu düşünebilirsiniz ama çalışmanın sonucu tam aksini söylemekte. Bu durumun çoğunlukla dışadönük insanların sosyal hayatta daha aktif olmalarıyla ve dışarda yemek yedikleri zamanın daha fazla olmasıyla alakası var.

Nevrotik insanlar

Aynı çalışmadan elde edilen sonuca göre nevrotik kimseler de hassas kişiler gibi duygu durumlarındaki sürekli değişiklik nedeniyle duygusal yeme davranışları göstermektedir. Ayrıca nevrotik kişiler daha çok tatlı ve iştah açıcı yiyecekleri tercih etmektedirler.

Başkalarını memnun etmeye uğraşan kişiler

Eğer siz de yemek yerken annenizle çatışma yaşamaktan kaçınıyorsanız, onun tepeleme doldurduğu tabağı sessizce bitirirsiniz, sırf onu memnun edebilmek için. Bu kişiler özellikle başkalarıyla birlikte yemek yerken karşısındaki rahatsız hissetmesin diye daha çok yemeye meyillidirler.

 

Kaynak: http://thoughtcatalog.com/nicole-weaver/2015/04/science-figured-out-the-4-types-of-people-most-prone-to-overeating/

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !