Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Aşırı Zeki İnsanlar Sosyal Ortamlarda Nasıl Davranırlar?

Aşırı Zeki İnsanlar Sosyal Ortamlarda Nasıl Davranırlar?

Yazar: Ankara Psikolog

Çok zeki olduğunu bildiğimiz insanlar, kimi zaman sosyal ilişkiler içerisindeyken oldukça garip davranırlar. Bunun nedeni zeki kişilerin dünyayı bizim algıladığımızdan daha farklı şekilde algılamasıdır. En basit durumlarda bile aşırı düşünmek onları sosyal kaygı içerisine sokar.

Zeki olmanın bazı durumlarda oldukça avantajlı, bazen de kişiye yük olduğunu gösteren örnekleri beraber inceleyelim.

Olayları aşırı incelerler.

Zeki insanlar, diğerlerinin davranışlarını çok dikkatli bir şekilde incelerler. Hareketlerin nasıl anlamlar içerdiğini tahmin etmeye çabalarlar.

Sözcükleri aşırı incelerler.

Onlar için kullanılan her bir kelimenin derin bir anlamı vardır. Bir kişinin hangi kelimeyi, neden seçtiğini araştırmak ve bununla ilgili bir genel kanıya ulaşmak isterler.

Kendi farkındalıkları çok yüksektir.

Başkaları tarafından nasıl algılandıklarını ve davranışlarını değiştirmeleriyle nasıl bir yapının ortaya çıkacağını hep düşünürler. Akıllarından hep “Birisi benim avcumun içine hapşırdığımı görse acaba ne olur?” gibi garip sorular geçebilir.

Başkalarının zihnini okumaya çalışırlar.

Sosyal ortamlarda diğerlerinin vücut hareketlerini, göz kırpışlarını veya mimiklerini inceleyerek, o kişilerin o an neler düşündüğünü tahmin etmeye çalışırlar. İyi bir gözlemci olan bu insanlar genellikle tahminlerinde de başarılıdırlar.

Empati yetenekleri gelişmiştir.

Başkalarının yaşadıkları durumu anlamayı ve o kişini o durum içerisinde neler hissettiğini anlamlandırmayı zeki insanlar iyi becerirler. Bu bazen kendi arkadaşlarının sorunlarını üzerlerine yük yapmaya yol açsa da aslında sosyal ilişkiler için oldukça önemli bir meziyettir.

Aşırı mantıklıdırlar.

Olaylara genellikle mantık üzerinden yaklaşan bu insanlara duygusal eylemleri açıklamak zordur. Aşk gibi daha soyut ve belli bir mantık çerçevesinde ilerlemeyen ilişkileri anlamlandırmakta güçlük çekebilirler.

Sonraki hareketleri kestirebilirler.

Gözlemci yetenekleri sayesinde ortamda nasıl bir değişiklik olacağını, gelişmelerden sonra o ortamdaki kişilerin nasıl hissedebileceklerini iyi tahlil ederler.

Dinlenmek nedir bilmezler.

Her durumda ayrıntılara aşırı takılarak düşünmek onları yine de yormaz. Birçok insanda aşırı düşünmek uykusuzluk veya stres sorunlarına yol açarken zeki insanlar yaptıkları işten oldukça memnun gözükmektedirler.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !