Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Aşkı Kendinizden Uzaklaştırıyor Olabilirsiniz

Aşkı Kendinizden Uzaklaştırıyor Olabilirsiniz

Yazar: Ankara Psikolog

Çoğu insan aşkı reddettiğini, savuşturduğunu kabul etmez ama asıl soru bunu yapıp yapmadığınız değil, ne kadar ve neden yaptığınızdır. Hayatta birçok kez bilerek ya da bilmeden aşkı kendimizden uzaklaştırıyoruz. Peki, bunu nasıl yapıyoruz?

Geri çekilme

Çoğu ilişkide bir noktadan sonra taraflardan biri diğerini kendini geri çekmekle, eskisi gibi olmamakla suçlar. Bu davranış kimi zaman bilinçli kimi zaman da bilinçsizce ortaya çıkar ancak temelinde yakınlaşma korkusunun olması muhtemeldir. İlişki için daha çok şey yapmanız gerektiğini fark ettiğinizde kendinizi geri çekebilirsiniz ancak partnerinizle aranızda bir problem olmadan bunu yapıyorsanız bu sizin ilişkinin getirdiği bağlılık hissenden korktuğunuzu gösterebilir. Bunu fark ettiğinizde basit adımlarla kendinizi tekrar ilişkinin içine almalısınız.

Kendini kapatma

Kişiler geçmişte yaşadıkları kalp kırıklıkları ve deneyimler yüzünden yeni fırsatlar karşısında savunmaya geçerek kendilerini kapatabilirler. Aynı şeyleri yeniden yaşamamak, kendinizi korumak için hayatınızı ve ilişkileriniz kısıtladığınız zamanlar varsa işte bu duruma mükemmel örnek. Ancak savunma mekanizmalarınız ne zaman aktifleşse kendinizi yaşayacağınız güzel anlardan da alıkoymuş olursunuz. Her yaşantı birbirinin aynısı olamaz, her ilişki de korktuğunuz gibi gitmeyebilir ama öyle olsa bile kötü tecrübelerin de insanlar için olduğunu unutmamak lazım. İstediğiniz her olaydan ders çıkarmak mümkündür.

Aşırı eleştirel olma

Herkesin iyi ve kötü huyları olabilir bunu kendimize de baktığımızda görürüz ancak ilişkide karşı tarafın tüm davranışları, düşünceleri ve tavırlarını eleştirmeye başladığınızda ciddi bir problem doğuyor demektir. Sürekli partnerinizi eleştiren iç sesinizin etkisiyle ilişkiniz zarar görebilir. Bir kişiyi eleştirmek, kendinden uzaklaştırmak kolay olandır bir kişinin sevgisini onun tüm yönleriyle kabul etmek de zor olan bu yüzden iç sesiniz negatif olana yoğunlaşmaya meyillidir.

Kavga çıkarma

Tüm çiftler tartışma ve çatışma yaşar ama bunların amacı ortadaki bir problemi çözmek olmalıdır. Bazen sırf partnerinizi provoke etmek ve kavga çıkarmak için üstüne gittiğinizi fak edebilirsiniz. Bu davranışınızla sorun çözmüş olmaz aksine sorun yaratırsınız. Partnerinizi kendinizden uzaklaştırmak dışında herhangi bir amaca hizmet etmezsiniz.

 

Bu davranışları herkes gösterebilir ancak önemli olan güzel hisleri kendinizden uzaklaştırdığınızı fark edebilmektir. Yukarıda bahsettiğimiz davranışları önceden fark ederek engel olmaya çalışırsanız yok yere aşkı kendinizden uzaklaştırmanın önüne geçebilirsiniz.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !