Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Aşkı Mahvetmenin 3 Yolu: Eleştiri, Kaçınma ve Negatiflik

Aşkı Mahvetmenin 3 Yolu: Eleştiri, Kaçınma ve Negatiflik

Yazar: Ankara Psikolog

Jeffrey Bernstein’a göre dışarlarda bir yerlerde bir sürü “yürüyen yaralılar” var. bu kişiler duygusal olarak kendilerini eksik hissedenler ya da daha kötüsü ilişkilerinde ihmal ve istismar edilmiş kişiler. Elbette ki herkes ilişkilerine mutlu olmak için, güzel hayallerle başlıyor.

Ancak hayat her zaman hayallerdeki gibi yürümediğinden mutsuzluk baş gösterebiliyor. İlişkilerin bu sebeple bitmesi ne kadar doğal olsa da kimi ilişkilerin sorunlu bir hale gelip o şekilde ilerlediğini de görüyoruz. Peki bir ilişki sağlıklı mı sağlıksız mı nasıl anlayacağız? Bu yazıda sağlıksız ilişkilerin en popüler 3 işaretinden bahsedeceğiz.

1.Eleştiri ve Aşağılama:

Dr. John Gottman’ a göre eleştiri ve aşağılama ilişkiler için çok yıkıcı birer unsur. Bu durum partnerinizin sizinle hiç de hoş olmayan şekillerde alay etmesiyle ortaya çıkabilir. Bunu yalnızken yapabileceği gibi toplum içinde de gerçekleştiren partneriniz sizin üzerinizde bir üstünlük kurmaya çalışır ve sizi ağır bir şekilde eleştiri ve aşağılama yağmuruna tutabilir. size üstünlük taslamaya çalışan bir partnerin emin olun ki iyi bir niyeti yoktur ve ilişkiniz sağlıksız bir hal almaya başlamıştır.

2.Kaçınma:

Partnerinizle yakınlaşmaya çalıştıkça sizden uzaklaştığını hissediyor musunuz? Sevgiye ihtiyacınız olduğunda ve bunu belirttiğinizde sizi başkalarına çok muhtaç olmakla suçluyor mu? Ne zaman aranızdakileri netleştirmek isteseniz onu daha bulanık mı görüyorsunuz? Bu konuları ona açtığınızda ve terapiste gitmek istediğinizi söylediğinizde bundan kaçınıyor mu? Tüm bunlara rağmen yine de beraberseniz ve sevgilinizin sürekli sizden ve ilişkinizden kaçındığını görüyorsanız ilişkinizin sağlıksız olduğunu söylemek çok da yanlış olmaz. Kaçınma davranışı son derece pasif agresif bir ilişki biçimidir ve zamanla daha da kötüye gider.

3.Negatiflik:

İlişkiniz negatiflik yüklüyse her gün sonunda kendinizi çaresiz ve bitkin hissedersiniz. Aslında mutlu olmak için başladığınız bu serüven üzerinize bir kara bulut gibi çöker ve sizi yorar. Ne zaman sevgilinizle yakınlık kurmak, ona bağlanmak isteseniz negatif enerjisi sizi geri savurur.

 

Böylesi durumlarda yapmanız gereken şey kendinize dürüst olmaktır. Elbette ki erkenden havlu atın demek istemiyoruz ama sağlıksız hale gelen ilişkinizi kurtarmak istiyorsanız iki tarafın da çaba göstermesi gerekir. Tüm bunlara rağmen düzelmeyen adeta zehirli bir hale gelmiş bir ilişkiniz varsa belki de en iyisi bunu sonlandırmaktır. Çünkü diğer türlü ilişkinin tüm zehri size ve partnerinize dağılarak sizler üzerinde yıkıcı bir etki oluşturur. Ayrılma kararı alındığında ise bu ilişkideki rolünüzün ne olduğu doğru bir şekilde tespit edebilmelisiniz ki aynı durumu sonraki ilişkilerinizde tekrar yaşamayın.

 

Kaynak: https://www.psychologytoday.com/blog/liking-the-child-you-love/201412/criticism-avoidance-and-negativity-how-they-destroy-love-0

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !