Buradasın Ankara Psikolog » Popüler Psikoloji » Ayna Nöronlar Hakkında Bilmedikleriniz

Ayna Nöronlar Hakkında Bilmedikleriniz

Yazar: Ankara Psikolog

Ayna nöron ne demektir?

Ayna nöronlar baskın olarak beyindeki premotor kortekste yer alırlar. Ana fikir olarak bu nöronlar başka kişilerin zihin durumlarının kendi zihnimizde yansımalarını oluştururlar. Örneğin mutsuz veya aşırı heyecanlı kişilerin arasında bulunmak onlarla aynı beyin bölgelerinizi aktive olmasına neden olur. Ve bu yalnızca gözlemleyerek gerçekleşir. Yani yalnızca algılarımıza dayanan bir durum ve algıların kolaylıkla yanılabileceğini düşündüğümüzde biraz tedirgin edici olabiliyor.

Ayna nöronların keşfi

Ayna nöronlar ilk olarak 1996 yılında şebek cinsi maymunların premotor korteksinde keşfedilmiştir. Hayvanların karmaşık kavrama davranışlarındaki beyin aktivitelerini inceleyen araştırmacılar, maymunların araştırmacıların kavrama hareketlerini gözlemlerken beyinlerindeki bazı bölgelerin harekete geçtiğini fark etmişlerdir.

Evrimsel bakış açısı

Human – business evolution

Evrimsel bakış açısıyla baktığımızda ayna nöronlar daha da anlamlanmaktadır. Farklı türlerin  evriminde basitlik ve sadelik temel ilkelerden birisidir, gereksiz  karmaşıklık hem enerji hem de zaman kaybıdır. Ayna nöronlar olmadan başkalarının düşünce ve davranışları hakkında çıkarım yapmak zorlayıcı olacak ve daha fazla bilişsel çaba gerektirecektir. Ayna nöronlar sayesinde sadece gözlem yaparak başkalarının zihin durumlarını, davranışlarını kopyalayabiliyoruz.

Bireysel gelişim

Ayna nöronların hem doğuştan varlığına hem de deneyimle gelişimlerine dair kanıtlar bulunmaktadır. Bebekler yetişkinlerin mimiklerini taklit eder ve bunu en basit haliyle kendinin ve başkalarının farkında olma durumuyla açıklayabiliriz. Öte yandan kendimizi ve başkalarını anlayabilme kabiliyetimizin zamanla geliştiği kuşkuya yer bırakmayan bir gerçektir.

Taklit ederek öğrenme

5

Ayna nöronlar, motor nöronlardır yani doğrudan ya da dolaylı olarak kasları kontrol ederler. Bundan yola çıkarak ayna nöronların başkalarını izleyerek hayata dair yeni bilgiler edinmemizi sağladığını söyleyebiliriz.

Dil

Ayna nöronların hem kendi konuşma davranışlarımızla hem de konuşulanları algılama davranışlarımızla ilişkili oldukları düşünülmektedir. Ayna nöron ağı beyindeki el ve ağız hareketleriyle ilişkili bölgelere yakındır ve bu noktada konuşmanın, jestlerle ve insan iletişiyle yakından alakalı olduğu sonucuna ulaşılabilir.

Reklamcılık

7

Reklamcılık tahmin edebileceğimizden çok daha fazlasını tüketici davranışlarını etkilemek için kullanabilir. İnsanlar pasif olarak da başka insanların deneyimlediklerinden çıkarımlar yapabildiklerinden, ekran başında bile başkalarının davranışlarından etkilenebilirler. Şimdilerde reklamcılıkta ayna nöron konseptinin yeri az olsa da yapılan çalışmalar zamanla bu durumun değişebileceğini gösteriyor.

 

 

Kaynak: http://www.psych2go.net/9-weird-facts-about-mirror-neurons/

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !