Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Ayrılmak ve Ara Vermek Arasında Fark Var Mı?

Ayrılmak ve Ara Vermek Arasında Fark Var Mı?

Yazar: Ankara Psikolog

İlişkiye ara vermek istediğinizde ayrılmış mı oluyorsunuz yoksa ara vermek ve ayrılmak farklı şeyler midir?

iliskiye_ara_vermek

Evet, ilişkiye ara vermek ve ilişkiyi bitirmek(ayrılmak) farklı şeylerdir.

Sevgilinizden ayrıldığınızda, ayrılmaya karar verdiğinizde ya da o sizden ayrıldığında ilişkiye devam etme niyeti ortadan kalkmış demektir. İlişkiniz sona ermiştir. Arkadaşlık ilişkisini sürdürmek isteyebilirsiniz belki ama birbirinizde romantik bir ilişkiniz kalmamış demektir.

Öte yandan ara vermek, ayrılmaktan tamamen farklıdır. Bazen ilişkilerde yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunda taraflar belli bir süre ilişkilerine ara vermek isteyebilirler. İlişkilerde veriler aralar belli bir dönemle sınırlandırılır, mesela bir ya da iki hafta. İlişkideki her iki taraf da belli bir süre ilişkiye ara vermeyi kabul ettiğinde bu süre boyunca ilişki üzerine düşünecekleri anlaşılır. Bu süreçte ilişkinin kaderine karar verilir diyebiliriz.

Aslında ilişkilerdeki ara kişilerin birbirlerini görmedikleri ve ilişkileri hakkında düşündükleri zaman dilimi olarak tanımlanabilir. Ara vermek ayrılmak olmadığı için ilişkinin temel kuralları ortadan kalkmış değildir. Eğer ilişkinin kuralları göz ardı edilirse bu süreç ara vermek değil ayrılmak olmuş olur.

Ara vermek konusundaki en önemli şeylerden birisi kişilerin ne süreyle ara verdiklerini kararlaştırmalarıdır. Bu süre sona erdiğinde tekrar bir araya gelirler ve geçirdikleri süreci ve ilişkilerinin gidişatını konuşurlar. Eğer ilişkilerini kurtaracaklarını düşünürlerse ilişkilerine devam edebilirler veya ilişkilerini bitirme kararı alabilirler. Bu noktada bir araya gelip konuşmaları gereklidir ki her iki kararı da ortak alabilsinler. Ayrılık kararı ya da devam etme kararı bu noktada konuşularak alınmalıdır.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !