Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Babalar Kızlarıyla Özel Bir Bağ Oluşturmak İçin Ne Yapmalı?

Babalar Kızlarıyla Özel Bir Bağ Oluşturmak İçin Ne Yapmalı?

Yazar: Ankara Psikolog

Çoğu kültürde babalar ve kızları arasındaki ilişkinin önemini vurgulayan ifadeler yer almaktadır. “Babasının kızı” olmak bizim kültürümüzde de sıkça yer bulan bir kavramdır. Babaların erkek çocuklarıyla yapabilecekleri aktivitelerin daha çok olduğuna inananlar olsa da kız çocukları da babalarıyla birçok ortak aktivite yapabilirler. Babalara kızlarıyla bağ kurma konusunda yardımı olabileceğini düşündüklerimizi sizin için sıraladık. Keyifli okumalar…

Çocuğunuzun yanında olun.

Anne baba olmak ilk başlarda yorucu gelebilir, çünkü daha önce tecrübe etmediğiniz yoğun bir programınız olacaktır. ancak kızınız doğduğu itibaren onun yanında, onunla etkileşimde olmanız çok önemlidir. Annesi kadar babasının da bebeğiyle ilgilenmesi gerekmektedir. Bu şekilde çaba göstermek erken yaşlardan itibaren kurulan sağlam ve uzun soluklu bir bağ kurmanıza yardımcı olur.

Beraber oynayın.

Kızınızla beraber oyun oynadığınız zaman sizi birincil oyun arkadaşı olarak görür ve ilgisini sizin üzerinizde yoğunlaştırır. Oynadığınız oyun ne olursa olsun beraber geçirdiğiniz zaman bağ kurmanıza yardımcı olur.

Baba-kız bir proje geliştirin.

Ne yaptığınız çok fark etmeksizin birlikte bir proje üzerinde çalışmak hem zaman geçirmenizi hem özel bir şeyleri paylaşmanızı sağlar. Yaptığınız bu özel aktivite hem yaparken hem de sonrasında konuşurken bağınızı güçlendirecektir.

Beraber gezin, tatil yapın.

Kızınızla sizi birbirinize bağlayacak en iyi fırsat beraber bir geziye, tatile çıkmanız olacaktır. Böyle aktivitelerin önemli ve etkili olmasının sebebi çocuğunuzla konuşma şansını gerçekten elde etmenizdir. Yaşadığınız şehirden uzaklaşarak bir anlamda da dikkatinizi dağıtan şeylerden uzaklaşır ve kaliteli zaman geçirme şansına erişebilirsiniz.

Her erkek bir çocuğun doğabilmesi için gerekli biyolojik katkıyı yapabilir ancak ‘baba’ olabilmek bundan çok daha fazlasıdır. Kızınız büyürken onu desteklemeniz, cesaretlendirmeniz ve ona iyi bir rol model olmanız, gelecekte ona çok fayda sağlayacaktır ve kurduğunuz bağ size her zaman minnettar olmasına yardımcı olacaktır.

 

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !