Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Basit Görünen Ama Hayatınızı Değiştiren 20 An

Basit Görünen Ama Hayatınızı Değiştiren 20 An

Yazar: Ankara Psikolog

Bazen öyle anlar gelir ki yaşamımızda, basit gibi görünse de büyük farkındalıklar yaşarız. İçimizde bir şeylerin oturduğunu, anlam kazandığını hissederiz. İşte size bu anlardan derlediğimiz 20 an…

 1. Bir sabah uyanıp yıllar içinde dönüştüğünüz kişiyi sevdiğinizi fark ettiğiniz an. Herhangi bir başarı ya da aştığınız bir zorluk yüzünden değil sadece olduğunuz kişi için.
 2. Her şeyi bilmediğinizi, her şeyi bilemeyeceğinizi ve bunun bir sorun olmadığını fark ettiğiniz an.
 3. Her ne kadar zor olsa da olmak istediğiniz kişiye dönüşmek için kurtulmak istediğiniz alışkanlıklarınızdan kurtulabilecek gücü kendinizde hissettiğiniz an.
 4. Aynı zamanda hayatta değiştirmeye gücünüzün yetmeyeceği şeyler olduğunu kabullenmenin getirdiği özgürleşmeyi hissettiğiniz an.
 5. Daha önce hayatınızda başkalarının sorumluğunda olan şeylerin sorumluluğunu elinize alıp olgunlaştığınızı hissettiğiniz an.
 6. Başkalarının desteği olmadan kendi ayaklarınızın üzerinde durduğunuz (kendi faturalarınızı ödemek bile olabilir), sağlıksız duygusal bağlardan kurtulup güçlü hissettiğiniz an.
 7. Aynı zamanda ihtiyaç duyduğunuzda başkalarının uzmanlığına başvurmaktan çekinmeyip, bunun bir zayıflık göstergesi olmadığını kabullendiğiniz an.
 8. Aslında yapmayı sevmeseniz de gerçekleştirmek zorunda olduğunuz sorumluluklarınızı yakınmadan yaptığınızı gördüğünüz an:
 9. Geçmişinizdeki utançlarınızı ve kaygılarınızı kabullenip hepsinden bir şeyler ve bunların sizi olduğunuz kişi haline getirdiğinizi fark ettiğiniz an.
 10. Hata yaptığınızı kabul edip, telafi etmek için çaba gösterdiğiniz an. (Hatalı olduğunu kabullenebilmek önemlidir, kaç yaşına gelirse gelsin bunu öğrenemeyen insanlar var.)
 11. Bir insan olarak kusurlarının ve zayıflıklarının farkına varıp bunların seni zaman zaman en güzel hale getiren şeyler olduğunu gördüğün an.
 12. İnsanların söylediklerini umursamamak ve çok kafaya takmak arasındaki dengeyi bulduğunuz an.
 13. Ne zaman dinlemek, ne zaman konuşmak gerektiği konusunda gün geçtikçe daha iyi olduğunuzu ve bu durumun aslında dikkat ve bilgelik gerektirdiğini fark ettiğiniz an.
 14. İster profesyonel ister özel hayatınızda olsun eleştirilmenin aslında negatif değil insanı geliştirebilecek bir şey olduğunu fark ettiğiniz an. (Tabi ki sırf zarar vermek adına yapılan eleştiriler olacak, aman dikkat!)
 15. Herkesin hayatının farklı bir yoldan ilerlediği fikriyle barışık olup amaçsızca kendinizi başkalarıyla karşılaştırmak yerine, karşılaştırmayı gelişim fırsatı olarak gördüğünüz an.
 16. “Başarı” sözcüğünün herkes için ayrı bir tanımı olabileceğini, istekleriniz ve tutkularınız ışığında kendi başarı tanımınızı yaptığınız an.
 17. Affedilmeyi beklemeden içtenlikle özür dileyebildiğiniz daha da önemlisi insanları kıracak davranışlarda bulunduğunuzda pişmanlık yaşamayı bildiğiniz an.
 18. Kin tutmanın insanı yiyip bitiren bir şey olduğunu ve içten içe kim tuttuğunuz, kızgın olduğunuz insanları affedebildiğiniz an.
 19. Ailevi, arkadaşlık, iş ya da romantik olduğu fark etmeksizin tüm ilişkilerinizde isteklerinizi uygun bir şekilde aktarmaktan çekinmediğiniz an.
 20. Hayatınızın tümü için, sizde yaralar oluşturmuş tecrübeleriniz olsa dahi, minnet duygusu hissettiğiniz an. (Hiçbir insanoğlu annesinden doğduğu haliyle, yara almadan yaşamını noktalamıyor. Bunu kabul etmek iyi gelebilir.)

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 Yorum

Hülya 05 Aralık 2015 - 17:52

Çoğunu yapmışım paylaşım için tşkler 🙂

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !