Buradasın Ankara Psikolog » Kişisel Gelişim Ve Yaşam Koçluğu » Başkaları İçin Değil Kendiniz İçin Affedin

Başkaları İçin Değil Kendiniz İçin Affedin

Yazar: Ankara Psikolog

Affetmek kolay bir iş değildir. Birine duyduğunuz kızgınlık bir türlü geçmediğinde kinle birleşerek daha da güçlenir ve affetmek gitgide zorlaşır.

Ancak şu konuyu açıklığa kavuşturalım; bir olaya, bir kişiye kızgın olmak kin tutmak, o kini yıllarca beslemek ya da geçmişe ait pişmanlıkları beslemek yaşananları değiştirmeyecektir. İsteseniz de istemeseniz de daha olumlu şeyler yaşamak için affetme noktasına gelmeniz gerekecektir.

Tabi ki bunun söylemesi kolay, yapması zor şeylerden biri olduğunun farkındayız. Ancak okuyacaklarınızın faydalı olacağına inanıyoruz.

Kin tutmak sizi sürekli olarak öfke hissetmenize sebep olur, uzun süreli tecrübe ettiğiniz öfke duygusu kalp rahatsızlıklarını, yüksek tansiyonu, mide rahatsızlıklarını, sırt ve baş ağrılarını tetikler. Aslında sağlığınıza ciddi negatif etkileri vardır.

Sağlığı bir kenara bıraktık diyelim, başkalarını affetmemek aslında onlara güç vermek demektir. Aslında onlara sizi mutsuz ettikleri durumu sürdürme gücü veriyorsunuz.

Öfkenin dışında size zarar veren bir şey de pişmanlıklardır. Herkesin pişmanlıkları olur ama geçmişi değiştirme imkanınız olmadığını söylemiştik bu nedenle pişmanlıklarınız konusunda kendinize haksızlık etmeyi bırakıp kendinizi affetmeye başlamalısınız.

Her zaman mutlu olmak pek de gerçekçi bir düşünce değil ama sizi dibe çeken durumları biriktirip saklamayı bırakmazsanız mutlu olduğunuz anları da kaybedebilirsiniz.

Söylemek istediğimiz aslında özetle şu: hayatta yanlışlar, haksızlıklar, pişmanlıklar hep olmuştur ve hep olacaktır. Diğer insanlar çoğu kez hatalarını kabul etmeyecek ve öfkenizin dinmesine yardımcı olmayacaklardır ama siz kendi huzurunuzu sağlayabilirsiniz. Kendi fiziksel, psikolojik ve duygusal iyiliğiniz için unutun ve affedin.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !