Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Başkalarının Sizin Hakkınızda Düşündüklerini Umursamamanız İçin 8 Neden

Başkalarının Sizin Hakkınızda Düşündüklerini Umursamamanız İçin 8 Neden

Yazar: Ankara Psikolog

Sosyal kaygısı olan insanlar başkalarının kendileri hakkındaki düşüncelerine karşı oldukça hassastırlar. Bunun sebebi hatırladıkça utandıkları geçmiş deneyimleridir. Daha önce bir şekilde aşağılanmış ya da küçük duruma düşürülmüş insanlar diğerlerinin fikirlerine gereğinden fazla önem verebilirler. Bu konuda takıntılı olmak sizin günlük hayatınızı ciddi bir biçimde etkileyebilir ve sizi daha mutsuz edebilir.

İşte başkalarının düşüncelerine kulak asmamanız için 8 neden:

Sizin ne yaşadığınızı kimse bilemez.

1

Bazılarımızın kimselerin bilmediği sırları vardır, kimilerimiz çok zorlu bir hayat yaşamış olabiliriz. Tüm bu deneyimler, travmalar bizim günlük yaşantımızı, karakterimizi ve hareketlerimizi etkiler. Bu yüzden, sizin yaşadıklarınızı yaşamamış kişilerin sizin hakkınızda bir şeyler söylemesi anlamsız olacaktır. Sizi tanımayan birinin sözlerini önemsemeniz için hiçbir neden yok.

Hayatınıza hiçbir katkısı yoktur.

2

Hayatınızda hiçbir şekilde yer işgal etmeyen, belki ömrünüz boyunca bir daha hiç görmeyeceğiniz insanların ne söylediğini umursamamalısınız. Onlar sadece, bir yolculukta yanınızdan hızlıca geçip gittiğiniz elektrik direkleri gibidirler. Karşınıza onlarcası çıkar ama sonuçta hepsi geride kalacaktır.

Başkalarına gülen insanların kendi içlerinde sorunları vardır.

3

Hepimizin etrafında böyle insanlar var. Başkalarının yaptıklarıyla çok ilgili, onların en ufak hatalarını bulup onun üzerinden konuşmak isteyen insanlar. Bu kişiler, kendi içlerindeki problemlerin üstlerinden gelemediklerinden veya aşağılık komplekslerini yenemediklerinden bir savunma mekanizması olarak diğer insanlara bulaşırlar. Bu kişileri de önemsemeniz için hiçbir neden yok.

Zeki insanlar fikirleri, akılsızlar da kişileri tartışır.

4

Söz gayet açık duruyor. Fikirlerden ya da olaylardan ziyada sadece insanları konuşan kişiler yetersiz bir zekâya sahiptirler. Onları neden ciddiye alasınız ki?

Enerjinizi emer.

5

Diğerlerinin sizinle ilgili ne söylediğini sürekli düşünmek, söyledikleri şeyler için üzülmek sizin tüm enerjinizi alacaktır. Daha mutsuz ve motivasyonsuz bir gün geçirmek istemiyorsanız bu insanları bir kenara bırakmalısınız.

Herkesi memnun etmek imkânsızdır.

6

Yaptıklarınızın herkesi mutlu etmesini bekliyorsanız, çok beklersiniz. Çünkü herkesi aynı anda tatmin edemezsiniz. O yüzden başkalarının mutluluğundan çok kendi mutluluğunuza bakmanız daha iyi olacaktır.

İnsanlar kendilerini sizin düşündüğünüz kadar önemsemiyor.

7

Her insan kendisini o kadar ciddiye almıyor. Bazı şeyleri sırf söylemek için söyleyebiliyor. Daha kendisini ciddiye almamış bir insanın sizinle ilgili ahkâm kesmesini umursamamalısınız.

Hayatınızı yaşayın!

8

Son kez tekrarlamakta fayda var. Başkaları ne söylerse söylesin, ne düşünürse düşünsün önünüzde yalnızca size ait olan bir hayat var. İstediklerinizi yapmayı kimse engellemesin. Yine kendi kendinize evhamlanarak kendi önünüze de bariyer çekmeyin.

 

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !